1944-2004 Herdenking inundatie en bevrijding Walcheren 950 meter. Van de Schinkelhoek tot Over- duin zijn er drie delen met verschillende lengte, samen ongeveer tweeduizend meter; we weten immers niet waar de ver loren dijk precies gelegen heeft. Verder zeggen die van de Vijfambachten bij het proces dat zij "om goeden wille", dus niet verplicht, geholpen hebben een inlaag te maken en "die van Zandijc" beschuldigen hen dat ze de zeedijk hebben laten ver gaan. De inlaagdijk moet zijn de Koningin Emmaweg van de Westhoek tot aan Oran jezon en de thans vergraven dijk van Oran jezon tot de ingang van het pompstation, de Boomdijk. Een inlaagdijk werd als twee de waterkering achter een zeedijk of duin aangelegd als extra beveiliging. Het zal duidelijk zijn dat in de vijftiende eeuw de duinen de zee nog niet konden keren. Vijfambachten voerde ook nog aan dat de bewuste dijk wel een kwart mijl van hun gebied af ligt. Bij Oranjezon is die afstand vierhonderd meter. Waarschijnlijk lag er een grote kreek die op deze plek dicht bij de dijk kwam. Markering Ik kom nu terug op het begin van dit ver haal, te weten de zogenaamde grensboom aan de Koningin Emmaweg, tegenover huisnummer 32. Zoals ik in De Wete van april 2004 vertelde, herinnert deze eik aan de markante bewoner van Overduin en burgemeester van Oostkapelle, jonkheer W.C.M. de Jonge van Ellemeet. De jonge boom kan echter ook dienen als markering van de Westhoek ("littel meer of min") van de Westpolder, een polder die deels verlo ren is gegaan. A. Maljaars De website van I.P. Back over de inpolde- ringsgeschiedenis van het noordelijke gedeelte van Walcheren is te vinden met www.inpoldering-noordwalcheren.com. De eerste week van november 2004 stond op Walcheren in het teken van de herden king van de bevrijding, zestig jaar geleden. Elke dag waren er verschillende activitei ten, variërend van kransleggingen, concer ten, film- en vertelavonden tot kerkdien sten. Ook werden er drie herdenkings tekens onthuld. Het bestuur van de Heem kundige Kring Walcheren legde samen met het bestuur van de Heemkundige Kring De Bevelanden een krans bij het Canadees monument aan de Sloedam. Oud-strijders Het was misschien wel de laatste keer dat zoveel oud-militairen die hadden meege-

de Wete | 2005 | | pagina 28