wsam De dagbladen In de dagbladen werd ruime aandacht aan de incidenten in Middelburg geschonken. Hier volgt een kleine bloemlezing daarvan, te beginnen met onze ouwe, trouwe PZC. In een kantlijncommentaar wees die krant op de grote indruk die de gebeurtenissen op het publiek hadden gemaakt. De redac tie vroeg zich af hoe het mogelijk was dat een betrekkelijk kleine groep de politie gedurende enkele uren wist uit te schake len. De PZC toonde begrip voor het politie optreden, daar een krachtig optreden ongetwijfeld slachtoffers zou hebben gemaakt. Gelukkig waren er direct na de incidenten maatregelen genomen die aan toonden dat het de overheid ernst was om op te treden tegen ordeverstoring. De regering diende het Ambonezenprobleem, en dus de beslissing over de uiteindelijke bestemming van deze mensen, met voort varendheid aan te pakken, anders werd voor herhaling gevreesd. Het Vrije Volk (socialistisch) weet de onder de Ambonezen aanwezige geprikkelde stemming onder andere aan propaganda van de Stichting Door de Eeuwen Trouw en het Haags Bureau der Zuid-Molukken. De krant vroeg zich bovendien af waarom de brandspuit niet was ingezet. De Telegraaf (onafhankelijk) keurde de ongeregeldheden af maar was kritisch met betrekking tot de door de regering gevoer de politiek. Wij waren bezig van onze trou we vrienden vijanden te maken. Waarom schakelde de regering de Verenigde Naties niet in bij de oplossing van het Ambone zenprobleem? Oplossing was immers een erezaak! Het Algemeen Handelsblad (liberaal) vond de incidenten ontoelaatbaar en achtte een officieel onderzoek naar de toedracht van belang. Noch Ambonezen noch Nederlan ders behoorden met wapens naar de ker mis te gaan en als men dit wel deed, dan moest men op repressie rekenen. De rege ring diende in haar beleid ten opzichte van de Ambonezen zowel tact als kracht te gebruiken. Het vinden van passende arbeid zou een oplossing kunnen zijn. De Stem van Ambon (orgaan van de Stich ting Door de Eeuwen Trouw) nam het voor de Ambonezen op. De regering trad een zijdig op: wel tegen de Ambonezen maar niet tegen de burgers die de rellen uitlok ten. De overheid moest verstandig optre den en rekening houden met de geaard heid van de Ambonees. Conclusie De driedaagse Ambonese furie zette de kermisweek van 1951 in Middelburg totaal op z'n kop. Gelukkig werd de toestand vrij snel weer normaal. Er werd door de over heid stevig ingegrepen. Door de verwijdering van een aantal rel schoppers uit de provincie werd de rust hersteld. Nadien zijn incidenten zoals hier voor beschreven op Walcheren niet meer voorgekomen. Helaas was de zaak der Zuid-Molukkers, onze trouwe bondgenoten in het voormalige Nederlands-lndië, nog lang niet opgelost. Jules Braat Met dank aan mevr. drs. W.H.M. Wigard, Moluks Historisch Museum te Utrecht. Bronnen Zeeuws Archief: Politiearchief Middelburg, juli-augustus 1951. Zeeuws Documentatie Centrum: diverse dag bladen.

de Wete | 2005 | | pagina 12