Dora van Roozenburg Belevenissen van een dienstbode in een villa te Middelburg Nationaal Archief, Den Haag: - Archief Ministerie van Binnenlandse Zaken, Maatschappelijke Zorg. - Archief Ministerie van Koloniën, nfd. Mili taire Personeelszaken, dossierarchief 1945- 1963. Centraal Archievendepot ministerie van Defen sie, Rijswijk: - Verslag Koninklijke Marechaussee. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag. Instituut voor Internationale Sociale Geschie denis, Amsterdam. Gemeentearchief Amsterdam: diverse dagbla den. Dit verhaal gaat over Debora Janse, doch ter van Pieter Janse en Geertje de Voogd. Zij woonde samen met haar ouders en zus in de Kleine Werfstraat te Middelburg. Van 1909 tot en met 1916 was zij dienstbode op Roozenburg, een villa langs de spoor lijn, schuin achter het station van Middel burg. Dit verhaal is mij in 1987 per brief door haar zuster Adriana toegezonden. Boodschappenmeisje De zuster van Debora schreef mij het vol gende: "De naam Roozenburg stond in grote ijzeren letters en met goud afgezet op het hek aan de Segeersweg. Hier woonde mevrouw Verheij, een weduwe met twee ongetrouwde kinderen: een zoon die veel in het buitenland reisde, en een dochter. Moeder en dochter woonden in de zomer en in het najaar op Roozenburg. In de wintermaanden bewoonden zij een drie verdiepingen groot huis op de Dwarskaai." Eind december 1909 werd Debora door mevrouw Verheij aangenomen als bood schappenmeisje op de Dwarskaai. Ze werkte van 8 uur 's morgens tot 2 uur in de namiddag en verdiende hiermee 1,25 per week. Mevrouw Verheij vond de naam Debora veel te moeilijk en noemde haar boodschappenmeisje daarom Dora. Zo zou zij de rest van haar leven genoemd worden. In het voorjaar, toen het tijd werd om naar Roozenburg te vertrekken, sprak mevrouw Verheij tot Dora: "Ik ben zeer tevreden over je werk, je hebt goed je best gedaan, zou je met ons naar Roozenburg willen gaan? Je zal dan wel verder moeten lopen maar in plaats van boodschappenmeisje kun je bij ons blijven als dagmeisje." Dora ant woordde: "O jawel mevrouw, ik zou zeer graag op Roozenburg dienen." Waarop mevrouw zei: "Maar wél op tijd zijn, hoor." Dora was in de wolken, zij kende de villa met haar tuinen. Regelmatig bezocht ze haar grootouders. Grootvader Jozias de Voogd was met zijn vrouw van Zanddijk naar de boerderij van Bezuijen aan de Segeersweg verhuisd. Dora kwam dus dik-

de Wete | 2005 | | pagina 13