Een tekening van boerderij De Eendracht, maker onbekend. (Coll. mevr. de Visser) de stroomen en stroompjes, vol plassen en putten". Het gebied stond bekend als de Hayman, waardoor de Mannezeesche watergang liep, genoemd naar de sluis met die naam, gelegen in de westelijke dijk van het havenkanaal. De omgeving ten westen van het havenkanaal in 1909. (Historische Atlas Zeeland [1:25.000], gedeelte blad 636 en 657) Kruitmolen De weg is genoemd naar de kruitmolen en latere boerderij de Eendracht. Aan het begin van de achttiende eeuw werden ten zuiden van Middelburg drie kruitmolens gebouwd: de Gouden Draak of Goudend aan het begin van de nieuwe haven, de Eendracht, meer naar het zuidoosten aan de westkant van het havenkanaal, en daar tegenover, aan de andere kant van het kanaal, de Grenadier. Uit veiligheidsover wegingen stonden deze fabrieken buiten de stad. Dat was maar goed ook, want de Grenadier is in 1802 ontploft. In 1812 kocht Adriaan Osté de Een dracht van de eigenaren van de kruit molen, die toen als zodanig niet meer in bedrijf was. Osté was landbouwer en gebruikte het gebouwencomplex als boerderij. Bij openbare verkoop in 1849 kwa men de gebouwen in bezit van Pieter Roetert Tak voor een bedrag van 23.460,-. Tak was een lid van de Middelburgse familie Tak van Poort vliet. Deze familie heeft hoogstwaar schijnlijk zelf nog enige jaren op de boerderij gewoond. Nadat een zekere Dingemanse er nog een tijdlang het boerenbedrijf had uitgeoefend, werd

de Wete | 2005 | | pagina 32