In september of oktober zal, eveneens in de Kleine kerk van Veere, een lezingen symposium worden gehouden. Op dit sym posium zal een zestal inleiders verschillen de aspecten van het markizaat belichten. Hierover volgen nog nadere mededelingen. Tentoonstelling Wie schrijft die blijft! In het Zeeuws Archief te Middelburg is van 4 februari tot en met 4 juni een tentoon stelling te zien met de titel Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis. De geschiedenis wordt nu eens niet ver teld door officiële geschiedschrijvers of door overheden. Nee, in deze bijzondere tentoonstelling komen mensen uit negen groepen uit de Zeeuwse samenleving aan het woord, in beeld en geschrift. Een edel man, een monnik, een wijnkoopman, een regent, een onderwijzer, een ambtenaar, een visser, een schilder en een boer gun nen de bezoeker een kijkje in hun leven. Ze kunnen dat doen omdat zij zelf hebben geschreven en gezegeld of omdat er over hen geschreven is of namens hen is geze geld. Door geschreven bronnen na te laten drukten zij hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis. De tentoonstelling is gemaakt in samenwer king met de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland. Deze lustrumtentoonstelling - in 2005 bestaat het Zeeuws Archief vijf jaar - heeft als thema Schrijven en Zegelen. Vroeger werden belangrijke documenten niet ondertekend met een handtekening, maar werden ze bezegeld om ze rechts geldig te maken. Die zegels werden gemaakt door een zegelstempel of een zegelring waarop bijvoorbeeld een familie wapen of initialen stonden, af te drukken in was of lak. In Zeeland zijn veel (fragmen ten van) zegelringen en -stempels gevon den. De Werkgroep Metaalvondsten Zee land heeft ze geïnventariseerd en in 2003 beschreven in het boek Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem. In het Zeeuws Archief worden veel hand geschreven, bezegelde documenten bewaard: van prachtige twaalfde-eeuwse perkamenten oorkonden tot twintigste- eeuwse notariële akten. Verder hebben vele overheden, instellingen, organisaties en personen hun schriftelijke sporen in het archief nagelaten. Al deze documenten gunnen ons boeiende inkijkjes in organisa ties én in het persoonlijk leven van men sen. Hun geschiedenissen worden bewaard in het Zeeuws Archief. De tentoonstelling biedt u een unieke gele genheid om documenten in combinatie met zegelstempels en -ringen uit het Zeeuwse (bodem)archief te bekijken. De tentoonstelling Wie schrijft die blijft! is te bezichtigen t/m zaterdag 4 juni 2005 in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middel burg, tel. 0118-678800. Openingstijden maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Wonderkamer Zeeuws Museum Van eind maart tot begin juli 2005 heeft het Zeeuws Museum een wekelijks televi sieprogramma op Omroep Zeeland waarin directeur Valentijn Byvanck uitleg geeft over topstukken uit de collectie. Het Zeeuws Museum begeleidt deze uitzendin gen met kleine wekelijks wisselende ten toonstellingen van de in de uitzending getoonde objecten, zoals een draakje op sterk water, een ivoren zakzonnewijzer en een Egyptische mummie. Deze voorwer-

de Wete | 2005 | | pagina 48