m pen zijn te zien in de Wonderkamer, een dependance van het Zeeuws Museum, Bogardstraat 33 te Middelburg. De objec ten worden hier getoond samen met de desbetreffende aflevering van Omroep Zeeland. Daarnaast worden activiteiten voor jong en oud georganiseerd. Speciaal in het Nationaal Museumweek end, op 9 en 10 april, worden verhalen verteld over de topstukken uit de Wonder kamer. Daarnaast reist een aantal muse umstukken uit de Wonderkamer naar scho len in het kader van het educatieve pro gramma Wat is van Waarde? De Wonderkamer, de dependance van het Zeeuws Museum tegenover het museum, is geopend van woensdag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Expositie en films van maritiem Zeeland Tot en met 8 mei 2005 zijn in het Zeeuws maritiem muZEEum aan de Nieuwendijk 11 te Vlissingen drie unieke films te zien over het maritieme verleden van Zeeland. Deze films worden gebracht in een entou rage met schilderijen en foto's en worden continu herhaald tijdens de openingstijden van het muZEEum. Het gaat om de volgende films. Mannen van staal. Rond 1955 maakte de werf De Schelde een bedrijfsfilm om personeel te werven. De film geeft een beeld van de wijze waarop in de jaren vijf tig schepen werden gebouwd. De film toont unieke beelden van deze Vlissingse werf in haar hoogtijdagen, waaronder spectaculai re beelden van schepen die te water wor den gelaten. De film duurt een 1 uur. Beelden van de verdwenen PSD. Na een geschiedenis van meer dan 137 jaar verdween in 2003 de veerdienst over de Westerschelde. Diverse filmers hebben door de jaren heen hiervan opnames gemaakt. De compilatie die het muZEEUm heeft samengesteld, brengt beelden uit het verleden weer tot leven. Zo zijn er beelden van Breskens uit 1938 te zien, maar ook van de boot tussen Zierikzee en Katseveer uit 1965, en van de verbinding Terneuzen- Hoedekenskerke uit 1968. Er worden beel den uit 1956 getoond van een bevroren Veersegat, waardoorheen de veerboot naar Noord-Beveland niet meer kon varen. De compilatie duurt 18 minuten. De tunnel. In 2003 werd ook de Wester- scheldetunnel geopend. De AVRO wijdde hier op 15 maart van dat jaar aandacht aan. De opnames laten onder andere een interview met kapiteijn Leijs zien, een van de laatste kapiteins van de PSD-boten, waarbij hij kennismaakt met de tunnel. De film duurt 9 minuten. Voor meer informatie kunt u bellen met 0118-412498. Inpolderingen Noord-Walcheren De heer I.P. Back uit Naarden, de auteur van de website over de inpolderingen van Noord-Walcheren, heeft het volgende over zijn onderzoek te melden. Het raadsel van de verdwenen polder. De invloed van de stormvloed van 1393 op de inpolderingsgeschiedenis van het noorde lijk deel van Walcheren is nog vrij onduide lijk. Buisman schrijft hierover in zijn studie Duizend jaar weer, wind en water In de Lage Landen (1995): "21/22 januari 1393 een zware storm en op 22 januari 1393 een stormvloed. Er was veel ellende in Oostende. Ook worden er plaatsen in Zee land genoemd, maar niet expliciet op Wal cheren." Buisman vertelt niet uit welke rich-

de Wete | 2005 | | pagina 49