ting de storm kwam. Dat is toch wel belang rijk, omdat die storm aan de oostzijde van Walcheren heel veel schade veroorzaakte, terwijl stormen meestal uit het zuidwesten, het westen of het noordwesten kwamen. Onbekende bronnen verhalen dat de Zanddijkpolder was opengebroken en dat er zeer veel schade was. De Oosternieuw- landpolder zou vernietigd zijn. Wilderom schrijft in Tussen Afsluitdammen en Delta- dijken (deel Midden-Zeeland, 1968) zonder bronvermelding dat er in de Zanddijkpolder 140 hectare land verloren is gegaan. Elders wordt dit landverlies in 1392 ver meld: in Zanddijk 192 gemet, 150 roe, in Gapinge 27 gemet, 175 roe en in Seroos- kerke 106 gemet, 150 roe. De parochie van Gapinge grensde aan het toenmalige Veerse Gat. Op de kaart van Ottens is op de zuidpunt van de Oosternieuwlandpolder een aanzet van een dijk te zien. Uitgaande van die dijkaanzet is op deze kaart een polder van 27 gemet en 175 roe ingete kend. De verloren polders in Zanddijk, met een oppervlakte van 192 gemet en 150 roe, zijn schetsmatig aangegeven. Uit gangspunt is een dijkrestant zoals dat staat op de veldnamenkaart, ter hoogte van de huidige jachthaven. De dijkrestanten zijn op bijgaande kaart met een 'x' aangeven. Tot slot nog een mededeling over de verlo ren polder van 106 gemet, 150 roe in Se- rooskerke. Nergens grenst de parochie van Serooskerke aan het voormalige Veerse Gat. De parochie van Gapinge ligt ertus sen en noordelijker ligt de Oosternieuw landpolder die behoort bij de parochie van Vrouwenpolder. Of zou de Oosternieuw landpolder zijn ingestroomd en daarna een deel van het Vierendeelblok van Seroos kerke? Wie het weet mag het zeggen! Het kaartje helpt u bij de plaatsbepaling. De parochiegrenzen zijn met een dikke lijn aangegeven. Kijk voor meer informatie op www.inpoldering-noordwalcheren.com.

de Wete | 2005 | | pagina 50