Leuke dingen voor de jongens De Rijkskweekschool te Midde rg, 1877-1923 (deel 2) zijn broers en zuster, en overleed op 72- jarige leeftijd op 3 januari 1877 in Middel burg. Roosanne Goudbeek Literatuur - F. van den Driest, 'Ratten in de Rouwzaal. De Geneeskundige School in Middelburg, 1824-1866', in: De Wete, januari 2001. - Chr. Kramm, 'De levens en werken der Hol- landsche en Vlaamsche kunstschilders, beeld houwers, graveurs en bouwmeesters, van den vroegsten tot op onzen tijd...' (Strekkende tevens tot vervolg op het werk van Immer zeel, Jr.), Amsterdam. - J.C. de Man, 'De geneeskundige school te Middelburg. Hare lectoren en leerlingen, 1825 tot 1866.' Deel I, Middelburg 1902. Deel II, Middelburg 1904. - F. Nagtglas, 'Levensberichten van Zeeuwen: zijnde een vervolg op P. de la Rue, Geletterd, staatkundig en heldhaftig Zeeland', Middel burg. - P.A. Scheen, 'Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950', 's-Gravenhage. - U. Thieme en F. Becker, 'Allgemeines Lexi- kon der bildenden Künstler: von der Antike bis zur Gegenwart'Leipzig. Vier jaar lang, zes dagen in de week, werd er door de jongens hard, keihard gewerkt. Was er nog wel tijd en gelegenheid voor iets anders? Wat deden ze als ze de leer stof in hun hoofden hadden gestampt, als ze wisten wat ze weten moesten, kortom als het huiswerk af was? Waarmee hielden ze zich bezig in hun schaarse vrije uren? Was er tijd en gelegenheid voor minder serieuze zaken, voor activiteiten die bij hun leeftijd pasten? Ja, natuurlijk. We noemen een paar van die 'leuke dingen'. De Landtocht Elk jaar op Hemelvaartsdag werd door de hele schoolgemeenschap een grote wan- deling gemaakt, de zogenaamde Land tocht. Het gezelschap ging vanaf school via Serooskerke naar Oranjezon, waar de eerstejaars door de vierdeklassers in de zee werden 'gedoopt'. Het was bedoeld als ontgroening: pas na dit ritueel hoorden de jonkies er echt bij. Clubs Naast de veel tijd en inspanning vergende studie was er enige ruimte gemaakt voor andere, meer muzische zaken. Er waren drie clubs: de zangclub Apollo, de reciteer- en debatteerclub Tot nut en genoegen, en de vioolclub Harmonie, respectievelijk opgericht in 1878, 1902 en 1905. De club-

de Wete | 2005 | | pagina 21