Laat het De Wete weten de oorlogsaannemer Laveleie, maar op het moment dat het springvloed was, 19 janu ari 1945, woonde het gezin in een directie keet van de betonfabriek Pieterse, ook op de dijk. Een zolder was er niet en dus woonde het gezin (vader, moeder, zes kin deren en de zevende op komst) op een kleine oppervlakte. De mensen die bij de betonfabriek woonden, hadden omdat er springvloed werd verwacht een nooddijkje van ongeveer een meter hoog aangelegd. Dat hield het echter niet. 's Morgens om half zes brak het dijkje door. Het water kwam in een klap naar voren en sleurde alles was loszat mee. "Wij liepen tot aan ons middel door het steenkoude water. De buren uit het stenen gebouwtje waren het platte dak op gevlucht. Ze zaten daar in de striemende regen onbeschermd op dat dak. Na ongeveer een half uur kwam er een Engelse DUKW die ons meenam naar de stad. We kwamen met de helft van ons gezin in een koude, tochtige schaftkeet terecht die dicht bij de Balans stond. Daar maakten we op 23 januari van heel dichtbij het laatste bombardement op Middelburg mee. Ik herinner me dat er toen al direct over zeemijnen in plaats van bommen werd gesproken. Ook zouden die door Engelse vliegtuigen zijn verloren, zo werd gezegd. Later werd toch verklaard dat het Duitse vliegtuigen waren geweest die de mijnen met opzet op Middelburg hadden gegooid. Gelukkig kwamen we er wederom zonder kleerscheuren van af, maar we hadden al onze bezittingen verloren, op een tortelduifje koekeroein een kooitje en wat rommel na. De HARK (Hulp Actie Rode Kruis, door velen toen Hulp Aan Rijke Klanten genoemd) hielp ons later aan een paar stoelen, een tafel en nog wat klein meubilair." Aldus de heer J. Dingemanse. Pet-embleem De heer A. Flonk uit West-Terschelling ver zamelt maritieme uniformknopen, pet emblemen en mutsenlinten. Vorig jaar ruil de hij op een beurs een embleem van een uniform met daarop het Zeeuwse wapen, geflankeerd door twee leeuwen met daar onder de letters BWD. Het embleem is rood en was bevestigd boven de klep van een uniformpet. De foto geeft de afbeel ding weer op ongeveer ware grootte. Wie herkent dit embleem en kan de heer Flonk en ons vertellen bij welk onderdeel of bij welke instelling deze pet hoorde? Reacties kunt u doorgeven aan de redactie. Wie weet meer over dit pet-embleem? (Foto A. Flonk)

de Wete | 2005 | | pagina 38