De Ambonese furie Rellen tijdens de Middelburgse kermis in 1951 In mei is het 65 jaar geleden dat de Twee de Wereldoorlog in Nederland begon. De in Middelburg geboren en getogen Pieter de Bruyne was op het moment dat de Duitsers ons land binnenvielen Brits vice- consul en daarnaast was hij directeur van de Provinciale Stoombootdiensten. Hij zag in dat hij beter met zijn gezin naar Enge land kon uitwijken. Zijn zoon Pieter bood het verhaal van zijn vader aan De Wete aan. Wij hebben een bewerking gemaakt van de beschrijving van de gebeurtenissen van 10 tot en met 15 mei, toen De Bruyne allerlei zaken moest regelen om het ver trek naar Engeland, samen met onder anderen de Commissaris der Koningin, te kunnen organiseren. In deze jaargang van De Wete belichten we vier typisch Walcherse weggetjes. In de vorige Wete was dat de Liebertsweg te Vrouwenpolder. Nu is de Eendrachtsweg ten zuiden van Middelburg aan de beurt. In zijn 'Vadertje' belicht Frans van den Driest de Middelburgse predikant P.J.W. Klaarhamer die in 1887 overging naar de Dolerenden, die later de Gereformeerde Kerken in Nederland vormden. De mensen luisterden graag naar zijn preken. In de rubriek Nieuwe uitgaven bespreekt Johan Francke een boek over een ander conflict met Molukkers, enkele jaren later in Westkapelle. Ook de Heemkundige Kring Walcheren besteedt in het jaar 2005 aandacht aan het thema Jaar van het Kasteel en de Histori sche Buitenplaats. Op de voorkant van elke Wete van deze jaargang wordt een afbeelding geplaatst die met dit cultureel- erfgoedthema te maken heeft. In maart was er een lezing over dit onderwerp en in mei wordt er een excursie georganiseerd naar twee Walcherse buitenplaatsen. Verder volgen in deze Wete nog de vaste rubrieken, met onder andere twee reacties, een oproep en deze keer veel feiten en mededelingen. U zult lezen dat er dit voor jaar weer genoeg te doen is in ons heem. Uw eerste activiteit zal hopelijk het lezen van deze Wete zijn. Veel leesplezier. Leo Hollestelle De Molukkers, veelal afkomstig van Ambon, wonen al meer dan vijftig jaar in Nederland. Na de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië (1945-1949) konden deze trouwe dienaren van het Nederlandse gezag door militaire en politieke verwikke lingen niet naar hun geboortegrond terug keren. Om uit de impasse te geraken besloot de Nederlandse regering hen tijde lijk naar Nederland over te brengen. Van

de Wete | 2005 | | pagina 5