knieën in bed liggen. In die periode stond er in alle gevangenissen in het hele land op maandag erwtensoep op het menu en op zo'n zaal was het 's nachts een sport om zo hard mogelijk te knallen. De lucht was er dan natuurlijk om te snijden. De kooien die ruggelings tegen elkaar stonden, werden, evenals de zaal waarin ze zich bevonden, voor de nacht afgeslo ten. Als er 's nachts iets bijzonders gebeur de, moest het dienstdoend personeel de directeur waarschuwen. Pas als die aan wezig was mocht de zaal, en eventueel de kooi, geopend worden. Dat was uiteraard een bijzonder gevaarlijke situatie in geval van brand. Toen er dan ook een keer brand was ontstaan in een van de cham- brettes in Veenhuizen en vervolgens een opstand onder de gevangenen aldaar was uitgebroken, werden ook in Middelburg de chambrettes afgebroken. De hele zaal werd verbouwd en er kwamen moderne wasbakken langs de muur. gebak bezorgen en op een keer werd er zelfs een tafeltennistafel afgeleverd. Het is opmerkelijk dat er uit het Huis van bewaring van Middelburg nooit iemand een poging heeft gedaan om te ontsnappen. Bezuinigingen Eind jaren zestig, begin jaren zeventig wer- Smokkelaars Eind jaren vijftig, begin jaren zestig verble ven in het Middelburgse Huis van bewaring regelmatig boter-, sigaretten- en veesmok kelaars. Daaronder bevonden zich nogal eens Belgische vrouwen die een schijn huwelijk aangingen met een Nederlandse vrijgezel. Ze verkregen daardoor de Neder landse nationaliteit en konden niet uitgele verd worden aan België. De echtgenoten, meestal Zeeuws-Vlamingen, werden voor hun medewerking goed betaald. Binnen enige maanden na zo'n huwelijk kwam het, in onderling overleg, alweer tot een echt scheiding. Deze groep gedetineerden was meestal erg tevreden over de behandeling in het Huis van bewaring en liet dit ook wel blijken. Soms liet een anonieme gever den in Nederland verschillende huizen van bewaring gesloten. Men verwachtte dat de criminaliteit zou afnemen, en er moest ook bezuinigd worden. Veel personeelsleden werden vroegtijdig op wachtgeld gesteld en een groot aantal werd overgeplaatst en dus gedwongen te verhuizen. Ook het Middelburgse Huis van bewaring Slaapkooien (chambrettes), ca. 1965.

de Wete | 2005 | | pagina 23