den. Ook toen zat er aan sommige hals wervels nog een stuk ketting vast. In 1601 werd een nieuw galgenveld in gebruik genomen, ten noorden van de ingang van het in 1535 gegraven nieuwe kanaal van Middelburg naar de Welzinge. In 1738 moest het galgenveld plaatsmaken voor de bouw van zaagmolen De Fortuin. Galgepolder werden gebracht. Later zijn er nog wel mensen opgehangen, maar hun lichamen werden direct begraven. In het vonnis van Jan Catoen stond dat zijn lichaam "als naar gewoonte eenigen tijd aan de gemelde Galg [voor het stadhuis, FvdD] zal hebben ten toon gehangen, zal worden getransporteerd naar het einde van Het na 1738 aangelegde galgenveld in de Stadspolder, ook wel Galgepolder genoemd, afgebeeld op de 'Kaart van Welsinge ofte Vaart van het Eijnde der Middelburgsche Haven tot het Kasteel van Ram[m]ekens'door Massol, 1754. (Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata I, nr. 1280) Men beweerde dat het in en rond deze zaagmolen spookte omdat de geesten van de gehangenen er huisden. Het nieuwe galgenveld kwam te liggen op een schor aan de Welzinge dat later de Galgepolder werd genoemd. Op 20 september 1802 werden voor het stadhuis van Middelburg de beruchte inbrekers Francis Mertens en Jan Catoen opgehangen. Waarschijnlijk zijn zij de laat- sten geweest die naar het galgenveld in de den havendijk buiten deze stad en aldaar met een IJzeren Keten aan den hals ten exempele van anderen aan de Steene Galg zal worden opgehangen, omme aldaar door de injurien der Lucht en het gevogelte des Hemels te worden verteerd." Omstreeks 1830 waren er nog delen van de stenen galg aanwezig. De galg bestond toen uit twee afgebrokkelde stenen muren, waarover een dwarsbalk had gelegen. Aan de balk tussen de twee muren hadden de lichamen gehangen. In 1846 werden de schorren in de Welzin ge ingepolderd. De polder werd de Mortie repolder genoemd. Vanaf die tijd maakt de Galgepolder deel uit van deze polder. Bij het graven van een kavelsloot kwamen schedels en beenderen van mensen tevoorschijn.

de Wete | 2005 | | pagina 36