Hendrik Willem van Loon Herinneringen aan een bijzondere Veerenaar plaatsen buiten Zeeland vertrokken en van zes kon de verblijfplaats niet meer worden achterhaald. Bij de artsen bestond grote angst dat de ziekte zich nu zou versprei den in de gebieden waar de parasietendra gers naartoe waren verhuisd. Gelukkig was dit niet het geval; bij een onderzoek in 1946 onder oud-patiënten die op Walche ren en Zuid-Beveland woonden, bleken er geen parasietendragers meer voor te komen. Ook in Middelburg hebben zich daarna geen nieuwe gevallen meer voor gedaan, en zo is de ziekte tot op de dag van vandaag in Zeeland uitgeroeid. Rest ons natuurlijk nog de vraag waarom in het begin van de oorlog in Middelburg malaria uitbrak en waarom de epidemie tot die stad beperkt bleef. De meest voor de hand liggende verklaring is dat er in de stad altijd al een malariahaard was ge weest en dat het leefklimaat voor de mala riamug er zeer gunstig was. Dat de ziekte zich niet had uitgebreid naar de rest van Walcheren schreef men toe aan de aan wezigheid van een garnizoen met veel paarden, waardoor de muggen niet uit zwermden naar andere plaatsen. J.H. Midavaine Geraadpleegde literatuur - H. Doeleman, 'De malaria-epidemie te Mid delburg in de jaren 1940 tot en met 1945', Goes 1946. Aan de Kaai in Veere staat op nummer 77 het huis De Houttuyn. Op de steen in de voorgevel staat de naam van een vroegere bewoner vermeld: Hendrik Willem van Loon. Wat mag dat dan wel voor iemand geweest zijn dat er een gevelsteen voor hem geplaatst is? Hendrik Willem van Loon, die van 1928 tot 1932 in Veere woonde, werd in 1882 in Rotterdam geboren. Al op jeugdige leeftijd, in 1903, emigreerde hij naar de Verenigde Staten van Amerika. Na een aantal kom mervolle jaren, waarin hij geschiedenis studeerde aan de universiteiten Cornell en Harvard, verwierf Van Loon bekendheid als journalist, als gastdocent aan diverse Amerikaanse universiteiten en vooral als schrijver. Het succes van populair-weten- schappelijke boeken van zijn hand, als The Story of Mankind (1921The life and times of Johann Sebastian Bach (1926) en The life and times of Rembrandt van Rijn (1931), was groot. Hoewel hij geen literator was, waren zijn boeken zo populair dat ze in talrijke oplagen en in vele talen versche nen. Van Loon werd beroemd en rijk.

de Wete | 2005 | | pagina 11