Een prijs voor het Polderhuis 0 HKW-Cultuurfondsprijs voor Polderhuis Westkapelle De HKW-Cultuurfondsprijs 2005 is tijdens de algemene ledenvergadering van de HKW op 27 april jl. uitgereikt aan het Polderhuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogs museum. De Stichting Polderhuis Westkapelle was een grote kanshebber voor deze prijs. Wie de ontwikkelingen in Westkapelle de afge lopen jaren heeft gevolgd, kan constateren dat er daar toch wel iets bijzonders is gebeurd. In een paar jaar tijd werd er een museum in het districtskantoor van de voormalige Polder, later het Waterschap Walcheren, ingericht. Het rapport van de jury van de HKW-Cultuurfondsprijs schrijft hierover dat alle bezoekers, of ze nu oud of jong zijn, ingezetene of toerist, hier op een aansprekende manier veel te weten komen over Westkapelle, de Westkappelse Zeedijk en de Tweede Wereldoorlog. Het museum werd op 1 november 2004 feestelijk geopend in het bijzijn van veel inwoners van Westkapelle, samen met geallieerde oorlogsveteranen. Het museum is dan ook de trots van de Westkappelse gemeenschap. Dit is niet zomaar een museum, het is veel meer, het is het hart van het culturele leven van het 'dorp aan de dijk'. Drie weken na de prijsuitreiking sprak ik met Jan van Beekhuizen, de voorzitter van de Stichting Polderhuis Westkapelle. Van Beekhuizen is trots op de HKW-Cultuur- fondsprijs. De oorkonde die aan de prijs is verbonden, hangt links in de hal van het museum, naast het bord met de namen van de sponsors. Stimulans "Hoe is het allemaal begonnen?", was mijn eerste vraag. Een uitgebreid verhaal volg de. De Innovatie Corporatie Walcheren, een samenwerkingsverband van de Rabo bank en de Walcherse gemeenten, zocht, nu alweer zes jaar geleden, naar economi sche mogelijkheden voor Westkapelle. De uitdaging was om een toeristisch concept te ontwikkelen dat vernieuwend en stimu lerend voor het dorp zou zijn. Het geld dat het toerisme opleverde zou moeten wor den ingezet voor culturele activiteiten in Westkapelle. Er werd samenwerking gezocht met de ondernemers in het dorp en met de bevolking, en de Stichting Pol derhuis Westkapelle werd opgericht. Men begon met het organiseren van allerlei activiteiten zoals de Wasschappelse dag zangavonden en demonstraties van am bachten. Ook werd er een heiploeg opge richt, een groep mannelijke Westkappe- laars die zich bezighouden met het oude ambacht van de dijkwerkers. Ze werden daartoe opgeleid door oude diekers. Museum Een van de hoofddoelen van de Stichting Polderhuis was de oprichting van een eigen museum voor Westkapelle. Een groepje mensen ging hiermee aan de slag. Jan van Beekhuizen hield zich bezig met de organisatorische aspecten, zoals het maken van bedrijfsplannen en het voeren van gesprekken over sponsoring en finan ciering. Ada van Hoof, secretaris van de stichting, stortte zich op het beschrijven van de historie en de cultuur van Westka pelle. Om het museum van de grond te krijgen werd samenwerking gezocht met de Stichting Atlantikwall Walcheren. Deze stichting had al jaren plannen voor de

de Wete | 2005 | | pagina 32