Wie was Kees Joziasse? Kees Joziasse was geboren in 1900, hij werkte op de 'Fitting' - de lampvoeten- fabriek van Philips aan de Maisbaai - en was vrijgezel. Hij was bij een familie 'in de kost', later woonde hij zelfstandig in de Prinses Marijkestraat. Voor zover uit overlevering bekend is, sen de weg moest wijzen naar... Joziasse! De markante Kees overleed in 1986 op 86- jarige leeftijd. Hij werd bij het oversteken van de Veerseweg aangereden. Zijn speel tuin was er toen al lang niet meer. Die zou uit veiligheidsoogpunt zijn afgekeurd. Uit een andere bron vernam ik dat Kees Joziasse tussen 1965 en 1970 gewoon beheerde Kees in het begin de speeltuin naast zijn werk op de Fitting. Onbekend is wanneer de speeltuin open was, maar waarschijnlijk op zaterdag en misschien op woensdag. Kees verkocht ook fruit, eieren, kippen, konijnen en vogels. Later, toen de speeltuin kennelijk beter ging lopen, ging hij weg bij de Fitting en legde hij zich helemaal toe op zijn dieren en de speeltuin. De speeltuin moet vanaf die tijd dagelijks open zijn geweest. Dat de speeltuin op den duur een 'interna tionaal karakter' kreeg, bewijst het volgen de. Ik was misschien tien of twaalf jaar toen ik op de Punt enkele Belgische bus Kinderen uit de buurt rijden op ezeltjes van Joziasse, 1956. Op de ezel links Jan Peene, op de ezel rechts Jan Nijpjes. Daarnaast Bram Peene. (Coll. J. Nijpjes) met zijn speeltuin is gestopt. Met ene Willem Hamersma zou hij toen schapen, geiten en duiven zijn gaan houden. Kees was een echte pluimveekenner en bezocht ook vaak tentoonstellingen en keuringen. De speeltuin Veel kinderen uit de omgeving gingen begin jaren zestig regelmatig spelen in de speeltuin van Kees Joziasse. De entree-

de Wete | 2005 | | pagina 19