Deze kraaldelen zitten er nog steeds. Aan de voorzijde van de huidige woningen, de nummers 92 en 94, is een scheeps mast in de dakconstructie verwerkt. Het is niet duidelijk of deze bij een vroegere reparatie is toegepast of al gebruikt is bij de bouw. Het interieur was begin twintigste eeuw, ook voor die tijd, ouderwets te noemen. Ondanks enkele aanpassingen en verbou wingen stamde een groot deel nog uit de tijd van de bouw. Door de hoge kamers en de plavuizen vloeren was het vooral 's win ters moeilijk warm te stoken. Eén kamer in de woning A45 werd in de winter zelfs niet bewoond; de bewoners noemden deze ruimte dan ook "de kouwen 'uuze". De andere kamer, de oorspronkelijke zomer- kamer van de ambachtsheer, had een hou ten vloer en was behaaglijker. Verkoop en verbouw In de jaren twintig van de vorige eeuw woonde de familie H. Minderhoud op num mer A44 en de familie W. Roelse op num mer A45. Willem Roelse, die van beroep timmerman/aannemer was, had grootse plannen met het pand. Hij vond zijn huur baas, de ambachtsheer, bereid het gehele pand (A44 en A45) aan hem te verkopen. De koopakte werd op 13 maart 1930 gete kend bij notaris J.C. Blaupot ten Cate te Middelburg met een volmacht van de ambachtsheer, de 74-jarige Hendrik Jacob baron van Doorn van Westcapelle, die in Brussel woonde. Toen het pand eenmaal in zijn bezit was, verbouwde Willem Roelse het grondig. Eerst werd de woning aan de rechterkant, waar Roelse zelf woonde, onder handen genomen. De indeling werd gewijzigd en het interieur werd aan de eisen van de tijd aangepast. Toen dit klaar was, werd aan de linkerhelft begonnen. Hier werden twee kleinere, identieke woningen in gemaakt. Omdat daar eerst te weinig ruimte voor was, werd de poort naast het pand bij de woning getrokken. Door dit extra stukje grond kon net de gang van de linkerwo ning worden aangebouwd. Het originele interieur werd voor het groot ste deel gesloopt. Enkele onderdelen, zoals de hardstenen plavuizen en de grote houten schouwombouw, werden verkocht om dienst te doen bij restauraties in monu menten in onder andere Middelburg. De tegeltjes met de blauwe landschapjes en kinderspelen werden zo goed en zo kwaad als het ging van de muren gebikt en door Willem Roelse in de keuken van zijn woon huis hergebruikt. De opkamer en de ernaast gelegen bed steden werden gesloopt en de kelder werd volgestort met puin en afval en afgedekt met planken vloeren. Het interieur van alle drie de nieuwe woningen werd in die tijd zeer modern gevonden. Een slaapkamer beneden en een inpandige wc, dat was in die tijd in Westkapelle een luxe. De huizen werden door sommigen dan ook "burger 'uusjes" genoemd. Restauratie buitenkant De buitenkant van het gebouw werd, in tegenstelling tot de gemoderniseerde bin nenkant, geheel in stijl gerestaureerd. De voorgevel is door de goede indeling van de ramen en deuren en de mooie details een harmonieus geheel geworden. De twee grote schoorstenen op het dak werden ver vangen door vier kleinere, behorende bij de rookkanalen van de verbouwde woningen. Het originele glint voor het pand bleef behouden, alleen moesten er twee palen

de Wete | 2005 | | pagina 28