dwarshandvat, slag voor slag door het verse hout. Door die gaten werd een lange bout met aan beide kanten een moer aan gebracht. Menigmaal begaf de boor het door een knoest in het hout of een ongelukkige beweging van de boorder. Dan moest een soldaat per fiets naar een naburig dorp om beide stukken (als de boor tenminste niet muurvast was komen te zitten) weer aan elkaar te lassen. Het leger had geen reser ve-exemplaren. Al die haperingen zorgden steeds voor vertragingen en er waren dus uren dat er niet gewerkt kon worden. Dat gaf - mede gezien het heiblok en de brandspuit - niet veel vertrouwen in de onoverwinnelijkheid van de Wehrmacht. Telefoon Op zekere dag had vader toestemming ge kregen van onze Feldwebel om vanwege (aangedikte) rugklachten naar de dokter in het dorp te gaan. Daar kreeg hij het gedaan dat hij gebruik mocht maken van de telefoon, waarmee de dokter wel buiten zijn (Duitse) boekje ging. Ongelukkigerwijs belde vader juist op een moment dat moe der in Eindhoven niet thuis was en zij dus geen gehoor kon geven! De teleurstelling was erg groot, hij had zo gehoopt om even contact te hebben met thuis. We konden wel naar huis schrijven en dat deden we dikwijls. In een van onze brieven vroegen we om een doos sacharine, een schaars artikel waarnaar veel vraag was en waarin wij met vergunning handelden. We verkochten de doos voor een flinke prijs aan een iunchroomhouder in Dom burg. Met de opbrengst konden we het ons veroorloven om in de bovenzaal van zijn zaak heerlijke pannenkoeken te eten, gebakken van de allerbeste Zeeuwse bloem en met echte suiker. Er was ook nog een (clandestiene) borrel te verkrijgen. Naar huis De meimaand dreigde voorbij te gaan en we zaten alweer vier weken op Walcheren. Er was geen enkel teken dat we spoedig thuis zouden zijn, tot heel vroeg in de mor gen van de 27ste onze Feldwebel met een niet eerder vertoonde vriendelijkheid kwam zeggen: "Sie können nach Mutti zurück gehen." Hij deed alsof hij persoonlijk onze bevrijder was! We werden weer op boerenkarren geladen en naar Middelburg gebracht, waar de trein gereedstond. Van de thuiskomst kan ik me niets meer herinneren, maar er zal een stevige borrel op gedronken zijn. En het avontuur eindigde met een verrassing. Na enkele dagen kwam er van het ge meentehuis bericht dat we de gewerkte dagen uitbetaald zouden krijgen! Een prozaïsch einde van ons avontuur op Walcheren. F.J.M. Pasteels

de Wete | 2005 | | pagina 37