Vadertje ken enorme zwermen huismussen op de akkers neer om een flink deel van de oogst weg te pikken. Liet men de grote deuren van de graanschuren open, dan waren de mussen zo brutaal daar naar binnen te vliegen en het nodige weg te roven. Omdat wegjagen maar voor enkele minu ten hielp, besloot een aantal boeren om de bestrijding rigoureus aan te pakken. Zo ontstond het 'Mussengilde'. Door contri butie en andere bijdragen kwam er wat geld in kas. ledereen die een dode mus, een mussenei of een pas uit het ei gekro pen musje inleverde, kreeg daarvoor uitbe taald. De jacht was dus geopend en de school jongens klommen op de daken van huizen en schuren om daar onder de dakpannen de nesten leeg te roven. De lugubere inhoud van busjes en doosjes werd ingele verd, geteld en de nestrovertjes kregen weer wat geld voor snoep. Via de regionale overheid werd aan het eind van mijn lagereschooltijd een beroep gedaan op de schoolkinderen. Er dreigde in de zomer van het jaar erop namelijk een enorme rupsenplaag. De struiken zaten vol met 'nesten' van op spinnenweb lijkende plukjes. Uit de eitjes in deze plukjes zou den de rupsen van de bastaardsatijnvlin- der tevoorschijn komen. Voor elk ingele verd nest werd één cent uitbetaald. Mijn eigen geldelijk gewin was maar beschei den: 48 cent! Maar er waren jongens die er een aantal guldens mee wisten te ver dienen. 'Bestrijdingsmiddelen' kreeg je ook vroeger niet voor niets! L. Cornelisse "'Ie dien kt zeker dat 'n net zö'n 'oge staet kan voere as meneer Le Saaje van 't Uus" Inwoners van Oostkapelle zeiden dit over iemand die meende op dezelfde voet te kunnen leven als Willem le Sage, de bewo ner van de buitenplaats 't Hof Oostkapelle. Was Willem le Sage werkelijk zo rijk? Uit het volgende relaas blijkt dat hij inderdaad niet onbemiddeld was en dus 'n 'oge staet kon voere! Willem le Sage werd op 18 september 1646 in Middelburg geboren. Hij was gede puteerde van de Rekenkamer van Zee land. De Rekenkamer had de taak de Sta ten van Zeeland te adviseren en te contro leren. Dit orgaan bestond uit zeven reken meesters. Alle zes stemhebbende steden van Zeeland waren erin vertegenwoordigd. De zevende stem was voor de stadhouder. Omdat de stadhouder nooit aanwezig was, benoemde hij iemand die hem mocht waar nemen. In die tijd was dat Willem le Sage. Door koop was Willem le Sage in het bezit

de Wete | 2005 | | pagina 43