Nieuwe uitgaven 'k heleze Geraadpleegde bronnen - P.C. Bloys van Treslong Prins, 'Genealogi sche en Heraldische Gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland', 1919. - Martin van den Broeke, 'Jan Arends, buiten plaatsen op Walcheren', 2001. - J. Ermerins, 'Eenige Zeeuwsche oudheden, uit oude stukken opgehelderd'deel 1,1780. - M. Gargon, 'Walchersche Arkadia'1715. - H.M. Kesteloo, 'Oostkapelle in woord en beeld', 1909. - F. Nagtglas, 'Levensberichten van Zeeuwen', Vierde aflevering, 1893. - C.A. van Swigchem, T. Brouwer en W. van Os, 'Een huis voor het Woord', 1984. - M. Smallegange, 'Nieuwe Crom/k van Zee land', 1696. - Encyclopedie van Zeeland, deel II, 1982. Geschiedenis van Zeeland Zelden verschijnen tegelijkertijd twee regionaal-historische boeken met eenzelf de thema. Slager, Swiers en Kuipers geven ons thans de kans hun pennenvruchten te vergelijken. Het boek van Slager verscheen in de reeks Geschiedenis in verhalen en is opgezet in hetzelfde stramien als eerder verschenen delen van andere provincies. Slager put in De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen uit eigen - ongebruikt - materiaal zoals interviews en dagboeken, maar het merendeel van het werk is toch wel geba seerd op oude reisverslagen en krantenar tikelen. Via een Arabier die in de tiende eeuw het door schapen bevolkte Zeeland bezoekt belandt de lezer uiteindelijk in 2003 bij het afscheid van de PSD-veerdiensten op de Westerschelde. Aldus tracht Slager een caleidoscopisch beeld van de Zeeuw se geschiedenis te schetsen. Door het schaarse bronnenmateriaal is de Zeeuwse gouden eeuw daarom ondervertegenwoor digd en is er wel erg veel aandacht voor de negentiende en twintigste eeuw. Swiers en Kuipers hebben in Het verhaal van Zeeland voor een andere aanpak gekozen en een evenwichtige verdeling van tijd en thema's gehanteerd. Eerst wordt in vier grote hoofdstukken chronolo gisch de geschiedenis van de prehistorie van Zeeland tot 1944 beschreven, dan vol gen - een uiterst gelukkige keuze - twee hoofdstukken waarin enerzijds de strijd tegen het water en anderzijds volkscultuur en spelen centraal staan. Het laatste hoofdstuk handelt over de tijd van de wederopbouw tot nu. Dit hoofdstuk wijkt af van de rest doordat hier opeens zaken als onderwijs, recreatie, gezondheidszorg, natuurontwikkeling en sociale veranderin gen aan bod komen; wat in eerdere hoofd stukken ontbrak. In beide boeken is getracht over alle delen van de provincie te schrijven, maar omdat op Walcheren nu eenmaal het bestuurs centrum is gesitueerd gaat het grootste deel over gebeurtenissen die zich daar hebben afgespeeld. De indeling van beide boeken iaat een sterk verschil zien en de teksten doen dat

de Wete | 2005 | | pagina 46