nog meer. Swiers en Kuipers zijn vlot en goed leesbaar. Slager heeft de teksten ver taald naar modern Nederlands, maar de oorspronkelijke versie zo veel mogelijk ongemoeid gelaten. Het grootste punt van kritiek op dit boek treft dan ook waarschijn lijk niet de schrijver, maar de uitgever. Die heeft in de opzet van de reeks niet door zien dat de literaire kwaliteit van de stukjes bepalend is voor het slagen van de reeks. Daarom is dit boek voor de lezer bij tijd en wijle een worsteling. Erger nog, met deze aanpak is het komen tot een synthese onmogelijk. Had Slager maar de vrije hand gekregen en deze verhalen in zijn eigen woorden mogen navertellen. Dan was het ongetwijfeld een meer samenhangend boek geworden dat je in één adem uit leest. Slagers boek is thans een potpourri van verhalen die in het geheel niet bij elkaar aansluiten door het gebrek aan schrijverstalent. Een juweeltje zoals dat van A.M. de Jong (Een zomervakantie in de Zak van Zuid-Beveland uit 1905) wordt voorafgegaan door een bijzonder triviaal en houterig stukje uit de Middelburgsche Courant over de aanleg van het elektrisch licht. Voordeel van dit primaire bronnenma teriaal is dat Slagers boek nagenoeg geen historische fouten kent. Dat kan van het boek van Swiers en Kuipers niet worden gezegd. Swiers pretendeert op de omslag een wetenschappelijk verantwoord studie werk te hebben geschreven. Dat is het toch geenszins (om te beginnen laat je dan het woord "verhaal" in de titel achter wege). Er is betoog noch analyse. Te vaak komen er historische onjuistheden voor, worden historische ontwikkelingen vanuit een onjuist perspectief besproken of wor den begrippen gehanteerd die verkeerd worden geïnterpreteerd. Zo is de Opstand niet hetzelfde als de Tachtigjarige Oorlog (pagina 86), verspeelde Cornells Evertsen zijn schip niet in 1695 maar in 1690 na de slag bij Beachy Head (pagina 116), heeft de Middelburgse Commercie Compagnie nooit daadwerkelijk kaperschepen uitge reed (pagina 122), is het onzinnig te stel len dat Zeeland net als Holland van de moedernegotie leefde (pagina 116) en zien we Cats lesgeven aan Willem van Oranje (pagina 103)1 Dat zal toch zeker andersom zijn geweest. Ondanks de vele foutjes steekt Het verhaal van Zeeland met kop en schouders uit boven De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen. De chroniqueurs Kui pers en Swiers hebben een evenwichtig geheel geschreven en beiden zijn er in geslaagd een overzicht te geven waarin geen wezenlijke zaken ontbreken. In afwachting van een ooit te verschijnen Dé geschiedenis van Zeeland kan de lezer hier voorlopig mee vooruit. Johan Francke Kees Slager, De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen, Amsterdam 2005, 349 pagina's, 16,95. Jan J.B. Kuipers, Robbert Jan Swiers, Het verhaal van Zeeland, Hilversum 2005, 310 pagina's, 25,-.

de Wete | 2005 | | pagina 47