toegewezen. De deelnemers moesten eerst een medische keuring ondergaan bij de Nederlandse Loodsensociëteit. Ze wer den met schapenvet ingevet op het beton- ningsvaartuig Frans Naerebout en vervol gens werden ze naar de volgboten gebracht die al in de loop van de ochtend met een sleepboot op hun plaats bij de vuurtoren Nieuwesluis (tussen Breskens en Groede) lagen. Het afsteken van een vuurpijl, twintig minu ten voor hoogwater, fungeerde als start schot. De tactiek van de zwemmers was om bij doodtij de oversteek te maken en dan uit te komen ter hoogte van het stand beeld van Michiel de Ruyter en vervolgens met de ebstroom richting het badstrand te zwemmen. En dan begon de strijd tegen de elementen: stroom van opzij, en boven dien moest vanaf dat moment steeds meer op de tast worden gezwommen, want de deelnemers hadden geen zwembril op. Een handicap voor de deelnemers was dat ze nauwelijks voldoende getraind waren, want het zwemseizoen liep van 14 mei tot 4 september. De heer Rotte heeft zelf aan enkele wed strijden meegedaan. In 1957 was de wind te hard voor de volgboten om de zwem mers te kunnen volgen. Net als in 1947 werd als alternatief vijf kilometer gezwom men in het Kanaal door Walcheren. De heer Rotte eindigde als derde. In 1958 was er potdichte mist waardoor er 'op de tast' moest worden gezwommen. De heer Rotte eindigde als zesde. Een jaar later was het weer prachtig en de heer Rotte eindigde als eerste Zeeuw op de achtste plaats. In 1961 deed Erica Terpstra mee. Zij werd vierde, terwijl de heer Rotte wederom de beste Zeeuw was met de elfde plaats. Tot slot meldde de heer Rotte nog dat voor het jaar 2007, wanneer het vierhonderd jaar geleden is dat Michiel de Ruyter werd geboren, een reünie staat gepland voor de deelnemers en de medewerkers aan de vroegere zeezwemtocht, die bekend stond als De Scheldebeker. Louwerse's Wegeling In het artikel over de Louwerse's Wegeling (De Wetejuli 2005) vertelde auteur Leo Hollestelle dat hij de herkomst van de naam van deze mooie wegeling in Ritthem niet had gevonden. De heren B. Koole uit Oost-Souburg en R Joziasse uit Serooskerke pakten meteen na het verschijnen van de juli-Wete de telefoon en vertelden dat de wegeling na de oorlog is vernoemd naar Krijn Louwer- se. Deze man woonde in de hofstede aan de Zandweg, in de buurt van de wegeling. Voor de oorlog is de schuur van zijn boer derij een keer in de as gelegd. Louwerse was gemeenteraadslid en zat gedurende de oorlog in het verzet. Eind oktober 1944 vluchtte hij met zijn gezin en zijn vee van Ritthem naar Nieuw- en Sint Joosland. Hij is daar op 2 november op jammerlijke wijze omgekomen, toen geallieerde vlieg tuigen de boerderij Land- en Zeezicht in de Nieuw-Sint-Jooslandpolder in brand schoten. Deze gebeurtenis is beschreven door René Hoebeke in zijn boek Slagveld Sloedam (2002), pagina's 669-671. Adri Meerman, gemeentearchivaris van Vlissingen, is op ons verzoek nagegaan of de gemeenteraad van Ritthem na de oor log de wegeling heeft vernoemd naar Lou werse als een postuum eerbetoon, maar hij heeft geen raadsbesluit van die strek king gevonden. In de eerste raadsvergade ring na de oorlog noemde de burgemees-

de Wete | 2005 | | pagina 49