varkenskot, boerentuin en huisboomgaard in rap tempo aan het verdwijnen. De afgelopen jaren heeft Gerard Smalle- gange een groot aantal boerderijen en erven overal in Zeeland bezocht. Hij heeft erover gepubliceerd, heeft er gefotogra feerd en hij heeft voor Omroep Zeeland een aantal reportages gemaakt. Anderhalf jaar geleden hield Gerard Smal- legange een lezing voor de Heemkundige Kring Walcheren. Omdat de zaal toen al snel vol was en velen geen toegang meer kregen, gaat hij op 26 oktober a.s. nog maals vertellen over het Walcherse Hof. Woensdag 26 oktober 2005, aula Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20.00 uur. Woensdag 16 november 2005 Polderhuis Westkapelle, dijk- en oorlogsmuseum De HKW-Cultuurfondsprijs 2005 werd tijdens de algemene ledenvergadering op 27 april jl. uitgereikt aan het Polderhuis Westkapelle. Een goede reden om samen met u dit dijk- en oorlogsmuseum te bezoeken. In het Polderhuis maakt u kennis met de rijke geschiedenis van het eiland Walche ren en het ontstaan van het dijkdorp, met de oude gewoonten en gebruiken van de Westkapelse gemeenschap, het belang van de dijk en het dijkwerk. U gaat terug in de tijd: van de Noormannen die het dorp binnenvielen, het dijkwerkersleven, de periode rondom de Tweede Wereldoorlog en het bombardement in 1944 dat Westka pelle en Walcheren moest bevrijden van de Duitse bezetter. De inundatie die erop volgde, het dichten van de dijk en de wederopbouw van het dorp. Om 19.30 uur worden we ontvangen met koffie en een korte inleiding, waarna we in groepjes onder leiding van een gids het museum ingaan. Rond half tien zullen we de avond afsluiten. De groepsprijs voor deze avond bedraagt 6,50 p.p. (entree, gidsen en 2 x koffie). U kunt dit afrekenen bij binnenkomst op de avond zelf. Graag vóór 1 november 2005 opgeven bij Els van Fraassen, tel. 0118-556150. Woensdag 16 november 2005, Polder huis Westkapelle, Zuidstraat 154-156, Westkapelle, aanvang 19.30 uur. Woensdag 30 november 2005 Klimaat en weersextremen Dr. A.M.J. de Kraker van het Instituut voor Geo- en Bioarcheologie, Vrije Universiteit te Amsterdam, houdt een lezing met de titel "De reconstructie van het klimaat en de weersextremen in de Lage Landen aan de hand van Zeeuwse en Vlaamse histori sche bronnen, 1400 tot heden". De Zeeuwse Delta is een gebied dat zeer gevoelig is voor bepaalde soorten weer. Langdurige perioden van hoge vloeden en vooral stormvloeden beschadigen dijken en duinen. Dit was rond 1400 zo en dat is nog steeds zo, al was de kwetsbaarheid van het gebied in vroeger tijden aanzienlijk groter. Strenge winters maakten scheepvaart onmogelijk en vele andere economische activiteiten ondervonden schade. Hete en droge zomers hadden eveneens een nega tieve invloed op mens en landschap. Met het oog op de huidige klimaatsverande ring, die niet alleen in wetenschappelijke kringen maar gelukkig ook reeds ver daar buiten grote aandacht heeft, is het van belang geen duizenden jaren maar slechts enkele eeuwen terug te kijken om een idee te hebben van het klimaat toen en of dit

de Wete | 2005 | | pagina 56