- de relatie tussen de Habsburgse vorsten en de hoge adel in de Nederlanden (dr. C.H.L.I. Cools, Nederlands Instituut in Rome); - de politieke rol van de heren van Borse- ie-Bourgondië in de late 15de en de 16de eeuw en de vorming van het markizaat Veere in 1555 (dr. L.H.J. Sicking, Universi teit Leiden); - de verwerving van het markizaat door Willem van Oranje in 1581, de prinsen van Oranje als markiezen van Veere en de politieke betekenis daarvan tijdens de Republiek (prof. dr. S. Groenveld, Universi teit Leiden); - het kunstbezit van de Oranjes, afkomstig uit hun heerlijkheden in de Nederlanden (dr. R Rem, Rijksmuseum Paleis Het Loo); - de bronnen voor de geschiedenis van het markizaat Veere in het Zeeuws Archief (P. Blom, Zeeuws Archief). Na afloop van de lezingen is er gelegen heid voor plenaire discussie. Het symposium vindt plaats in de Kleine Kerk, Kapellestraat 27 in Veere en begint om 11.00 uur. Kosten, inclusief koffie, thee en lunch, 17,50, voor studenten, aio's en oio's 7,50. Inschrijving geschiedt door overmaking van het verschuldigde bedrag op gironummer 1558877 van het Zeeuws Archief te Middelburg, onder vermelding van 'Symposium Veere'. Landelijke Archievendag Vriendendag in het Zeeuws Archief Het Zeeuws Archief in Middelburg en de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief houden dit jaar tijdens Landelijke Archie vendag, zaterdag 29 oktober 2005, een open dag over onderzoek naar de Zeeuw se geschiedenis. Het programma is breed en gevarieerd en is geschikt voor zowel de 'beginneling' als de gevorderde archiefbezoeker. De activi teiten beginnen om 10.00 uur en eindigen om 17.00 uur. De studiezaal is echter al vanaf 9.00 uur geopend, evenals de expo sitie My Generation! 50 jaar jong in Zee land. Lezing door Cees Fasseur Onder de titel 'Persoonlijke herinneringen' geeft prof. mr. dr. Cees Fasseur een lezing over zijn 'weg tot de geschiedenis'. Cen traal staat de betekenis van archiefonder zoek. Fasseur, historicus en jurist, is vooral bekend van zijn biografie van koningin Wilhelmina. Daarvoor deed hij onder ande re onderzoek in het Zeeuws Archief, waar bij hij inzage kreeg in tot dan toe geheim materiaal. In zijn lezing zal Fasseur het belang van archiefonderzoek aantonen aan de hand van praktijkvoorbeelden. Ook zal hij zijn keuze voor geschiedenis toelichten en ingaan op de invloed die zijn geschiedkun dige achtergrond heeft op zijn werk als jurist. Verder vertelt hij over zijn herinne ring aan het onderzoek in het Zeeuws Archief voor zijn biografie van Wilhelmina. Fasseur geeft de lezing op verzoek van de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief. De lezing duurt van 13.00 tot 14.30 uur en is gratis voor Vrienden van het Zeeuws Archief en een introducé. Niet-Vrienden betalen 5,- (te voldoen bij binnenkomst). Gelieve te reserveren vóór 27 oktober, telefonisch via 0118-678800, per e-mail info@zeeuwsarchief.nl of via de website www.zeeuwsarchief.nl. Met uw bijdrage helpt u het Zeeuws Archief kostbare archiefstukken te verwerven.

de Wete | 2005 | | pagina 59