Rondleidingen door de depots langs archiefschatten Normaliter zijn depots verboden terrein voor bezoekers. Behalve op zaterdag 29 oktober! Elk uur vanaf 10.00 uur vertrekt op die dag een rondleiding door de depots. Een gids vertelt u de ins outs van deze onder grondse schatkamers en leidt u langs een selectie van opmerkelijke archiefschatten. Dit jaar heeft de Landelijke Archievendag als thema 'buren'. Het Zeeuws Archief vult dit thema in met archiefschatten over een belangrijke buur van Zeeland: België. Honderden jaren lang was de huidige grensstreek het toneel van handelsactivi teiten, schermutselingen, oorlog en vrede. In 1830 scheidde het zuidelijke deel van Nederland zich af en ontstond België. Het land viert dit jaar zijn 175-jarige bestaan. Documentaire Zeeuws Vlaanderen Neederlandsch!' Aan het einde van de Eerste Wereldoorlog in 1918 gingen er in België stemmen op om het Nederlandse Zeeuws-Vlaanderen in te lijven. Nederland was in de oorlog neutraal gebleven, maar zou zich pro-Duits hebben gedragen. In reactie op de Belgische annexatieplan nen werden zowel het Zeeuwse als het Zeeuws-Vlaamse volkslied geschreven. Bovendien werd er een anti-annexatiebe- weging opgericht. Over deze gebeurtenissen maakten Wesley Vermeere en Rieks Soepenberg de korte documentaire Zeeuws Vlaanderen Neederlandsch! Deze wordt op de Lande lijke Archievendag, 29 oktober, in het Zeeuws Archief doorlopend vertoond. Zoeken in de databanken van het Zeeuws Archief Hoe vind ik mijn weg in de databanken van het Zeeuws Archief? Heel veel archief onderzoek kunt u 'lekker thuis' doen. Ach ter de computer vindt u via internet infor matie over uw voorouders, uw woonomge ving, bedrijf of instelling. De gevonden informatie en archiefstukken kunt u later in het Zeeuws Archief zelf inzien. Maar hoe kunt u het beste zoeken? In twee work shops van elk 60 minuten, om 11.00 en 15.00 uur, krijgt u uitleg en tips. Vraag het een expert! Uw vragen over uw eigen zoektocht naar archiefbronnen kunt u voorleggen aan de experts van het Zeeuws Archief. Een team van experts staat u vanaf 10.00 uur met raad en daad bij in de studiezaal. Het maakt niet uit of u net begint of al ver gevorderd bent met uw onderzoek. Heemkundige kringen en historische verenigingen De geschiedenis over Zeeland is interes sant, maar de historie van uw eigen dorp of streek is vaak nog veel interessanter. Heemkundige kringen en historische ver enigingen zijn een bron van informatie, organiseren activiteiten en geven tijdschrif ten en andere publicaties uit. Zaterdag 29 oktober presenteren Zeeuwse heemkundi ge kringen en historische verenigingen zich op een 'informatiemarkt' in het Zeeuws Archief. Ook de Heemkundige Kring Walcheren is aanwezig. Demonstraties in het restauratie-atelier Voordat archiefstukken een plek krijgen in het depot, gaan ze eerst door de handen van behoudsmedewerkers. Zij controleren

de Wete | 2005 | | pagina 60