de archiefstukken onder andere op scha de, schimmels, inktvraat of 'verzuring'. Het restauratie-atelier is normaal niet open voor publiek, maar zaterdag 29 oktober wel! U kunt er demonstraties zien van diverse restauratie- en conserveringstech nieken. Inpolderingen Noord-Walcheren Een 650 jaar oude akte verklaard! De heer I.P. Back uit Naarden, auteur van de web site over de inpolderingen van Noord-Wal cheren, heeft het volgende over zijn onder zoek te melden. "Er is een akte in het Cartularium van Bor- sele van 14 maart 1351 (nummer 8). Deze akte handelt over een door de Van Borse- lens verhuurd buitendijks schor. Van dit schor wordt gezegd: 'Ende van horen weg- hen verhuert scor ende uutdijc, streckende van s'heeren Wolfaertspolre vorschr. west- waerts ten dunen toe al tot den Waelkine dat daer besuden in den Gorspolre leghet ten vate boesten (be-oosten) Rijckendale.' Dat schor was verhuurd en de beesten die daarop graasden brachten schade toe aan de nieuwe dijk, 'die van der vloet weder gemaeckt was'. Die 'uutdijc' begon dus bij "s heeren Wolfaertspolre'. Het schor ligt in het gebied waar de Van Borselens invloed hadden (zij waren ver huurders). De schorren zijn met twee punt jes aangegeven op het kaartje. Het schor ligt in 1351 buitendijks ('uutdijc'), beoosten Rikedale, 's heeren Wolfaertspolre. De dui nen beginnen westelijk van het gebied van de Van Borselens. De Waelkine is onzes inziens de Duno- kreek, die door de Gorspitpolder liep en voortging ten noorden van de Hogedijk naar het noordoosten. Weliswaar wordt er gesproken over de Gorspolder, maar ner gens anders is er een naam van een pol der die ook maar lijkt op de Gorspitpolder. Bovendien wordt er in een akte van 8 april

de Wete | 2005 | | pagina 61