Schommelen bij Joziasse Herinneringen aan een Middelburgse speeltuin dat alle modder de hele zoon trof, en slechts hem alleen. De reacties waren verbijsterend. Een doodse stilte viel over het hof. Blikken erger dan boosheid troffen Rina, die van angst en schaamte wel in het hondenhok had willen kruipen. Toen baste de stem van Jaap: "Rina, ga naar binnen!" en "Vrouw, pak een doek zodat meneer de zoon zich kan schoon maken." Dat alles gebeurde in ijltempo. En tegen de commissaris en zoon stamelde Jaap een verontschuldiging, iets wat hij nog nooit van zijn leven had moeten doen. De idylle was wreed verstoord, en dat door een paar hazen en een halve steen! Zo leefden het gezin van Jaap en veel andere families in de jaren dertig van de vorige eeuw, en zo leefden ze tot aan de oorlog in 1940 op het ritme van de seizoe nen. Toen veranderde alles. L. Wisse 1. Stomme jongen. 2. Knecht van een boer die een dekhengst bezat. Deze knecht ging met de hengst langs boerde rijen om merries te laten dekken. 3. Karbonades. 4. Nu zal ik je toch eens op je ziel geven, een pak slaag geven. 5. Touw van anderhalve meter lang, gebruikt bij het melken om de achterpoten van de koe samen te binden. 6. Veldnaam van een stuk bouwland. De gemeente Middelburg heeft nogal wat plannen voor de Veersche Hoek, het ge bied ten oosten van de Veerseweg waar nu onder meer industrieterrein Ramsburg ligt. Niet alleen is daar het tracé van de nieuwe Rijksweg N57 gepland, maar ook moet een aantal bedrijven verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe woon wijk. Kortom, over tien jaar zal die buurt er waarschijnlijk heel anders uitzien dan thans het geval is. In 1953 ben ik in die buurt geboren, in 't Bijltje. Ik heb daar al heel wat ontwikkelin gen meegemaakt. Veel verkeer was er in de jaren vijftig en zestig nog niet en je kon nog op straat spelen. Er was onder andere een buurtvereniging, die ook een speeltuin aan de Veerse Singel had. Ouderen onder ons weten wellicht nog dat Kees Joziasse een speeltuin aan de Veer seweg exploiteerde, in de volksmond de "speeltuin van Joziasse". Welk kind, zeker uit die buurt, is daar niet mee opgegroeid? Joziasse had er ook een heleboel dieren zoals schapen, ezels, konijnen en vogels. Nu zou dat een kinderboerderij genoemd worden, maar die term was toen nog niet uitgevonden.

de Wete | 2005 | | pagina 18