Readies Malaria (1) De heer H. Doeleman uit Dreischor heeft een ingelijste prent boven zijn bureau han gen die zijn vader, de Sint-Laurense arts H. Doeleman, cadeau kreeg bij zijn promo tie over de malaria-epidemie te Middelburg op 19 juni 1946, De prent is gemaakt door J.J. Pieterse uit Goes en stelt een grote malariamug voor die boven Walcheren vliegt. Malaria (2) Dr. P.J.A. van Voorst Vader uit Eindhoven reageerde op het artikel van J.H. Midavai- ne over de Malaria-epidemie in Middelburg in De Wete van juli jl. De heer Van Voorst Vader is longarts geweest en hij schreef ons het volgende. "Het is goed dat Mida- vaine de Middelburgse malaria-epidemie en het uitnemend proefschrift daarover van mijn vriend Doeleman nog eens in herin nering brengt. Des te meer valt te betreu ren dat hij - in tegenspraak van Doele man! - de Zeeuwse koorts en malaria aanduidt als twee woorden voor hetzelfde begrip. Dat is volslagen in strijd met de medische wetenschap. In opdracht van de Volkenbond heeft de internationaal vermaarde prof. dr. N.H. Swellengrebel, samen met dr. P.J.J. Honig, in de jaren 1925-1929 uitvoerig gerappor teerd over de Nederlandse malaria. Over de Zeeuwse koorts schreef hij: 'Zeeuw- sche koorts is niet identiek met plasmodio- se [malaria] maar zij berustte meestal op een aandoening van de buikingewanden, soms op goedaardige enteritis, maar als febris typhoïda [buiktyfus] of dysenterie. De verhoogde sterfte in Zeeland heeft met plasmodiose niets te maken.' De Zeeuwse malaria was zo goedaardig, dat ook bij de 511 gevallen in Middelburg waarover Doe leman rapporteerde, geen enkele dode is gevonden." De heer Van Voorst Vader vraagt zich dan ook af of het niet eens tijd wordt dat de Zeeuwse (amateur)historici ophouden met het navertellen van het oude sprookje dat de Zeeuwse koorts malaria zou zijn, terwijl dat nu al driekwart eeuw door de gehele medische wetenschap naar het rijk der fabelen is verwezen. De heer Van Voorst Vader verwijst hierbij ook naar het artikel dat hij over dit onderwerp heeft geschre ven in het tijdschrift Zeeland (jrg. 9, no. 4, p. 144-148). Boulevardloop De heer P. Rotte reageerde op het artikel van Jules Braat in de vorige Wete over de Boulevardloop in Vlissingen. De heer Rotte meldde: "Een halve draai was voldoende om als perfecte tribune te dienen voor de mooiste zwemtocht van Nederland." Van 1930 tot en met 1963 werd deze tocht 21 keer gezwommen. Aan deze wedstrijd mochten maar twintig deelnemers mee doen die elk een (roei-)volgboot kregen

de Wete | 2005 | | pagina 48