Activiteiten ioi s "Op deze foto uit de eerste helft van de vorige eeuw wijst de pijl een medaillon aan dat nu ontbreekt. Dit medaillon draagt het wapen van Johannis Lambrechtsen Coo- len. Aangenomen werd dat dit ronde orna ment tijdens of na de brand van 1911 ver loren was gegaan. Na enig zoekwerk in de fotobestanden van het gemeentearchief van Vlissingen werd echter duidelijk dat dit onderdeel nog aanwezig was op een foto die is genomen ter gelegenheid van de ingebruikname van de kerk na de restaura tie in de jaren 1953/'54 waarbij de schade van de Tweede Wereldoorlog en de Watersnood van 1953 is hersteld. Pas op een andere foto, uit 1974, is het medaillon verdwenen. Omdat het monument waar mogelijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht zal worden, zijn wij zeer benieuwd of er een lezer is die weet wat er met het medaillon is gebeurd of waar het is gebleven. Graag nodigen wij iedereen uit die ons informatie kan verschaffen om met ons contact op te nemen." Uw reactie kunt u doorgeven aan de redactie van De Wete. Een sappige geschiedenis De heer Ad van Dijk uit Vlissingen stuurde ons de volgende vraag in. "Tijdens de Tweede Wereldoorlog, om pre cies te zijn in de zomer van 1943, werden er sinaasappelen uitgedeeld aan de leerlin gen van de Walcherse lagere scholen. We hadden al drie jaar geen bananen, sinaas appelen of andere zuidvruchten gezien en dan, onverwacht, kregen we Spaanse ge wone en bloedsinaasappelen. Er werd op school bij verteld dat het een gift was van koningin Wilhelmina in Londen of de gravin van Buren, wat natuurlijk hetzelfde was. De Stichting Vredeseducatie in Utrecht wil graag het naadje van deze koninklijke kous weten en vraagt wie weet hoe deze sinaasappelen bij de Walcherse lagere scholen terechtkwamen, en trouwens ook bij de Marokkaanse krijgsgevangenen in Vlissingen waar de overgebleven sinaas appelen werden gebracht. Het lijkt erop dat vooral de leerlingen van de protestants-christelijke scholen zich dit moeten kunnen herinneren. Daar werd kort tevoren deze actie al aangekondigd." Graag uw reactie aan de redactie. Woensdag 26 oktober 2005 Walcherse Boerderijen De Zeeuwse boerderij, het erf eromheen met zijn planten, bomen en dieren is nau welijks beschreven. Onderzoek heeft zich meestal beperkt tot inrichting van de schuur. Dat is jammer, want er is veel te vertellen over de unieke verschijningsvorm van onze historische boerderijen, erven en het leven op die erven. In de snel veran derde landbouw is het traditionele en rijke erf met zijn schuur, schuurtjes, bakkeet,

de Wete | 2005 | | pagina 55