Oorlog In de vroege morgen van 10 mei 1940 werden we ruw uit onze slaap gewekt door hevig geschutvuur. Dat was afkomstig van de luchtdoelbatterij van het Nederlandse leger die op een weiland bij het Ronde Putje opgesteld stond. Hoewel Abeele wei nig oorlogsschade heeft opgelopen, is de oorlog voor de bewoners toch een heel angstige tijd geweest. Dit kwam vooral door de bombardementen en beschietin gen in de omgeving van Vlissingen. De Abeelse bevolking moest tweemaal wor den geëvacueerd. De eerste keer, in de meidagen van 1940 toen de oorlog nog maar net aan de gang was, toen er Franse troepen langskwamen. Ze trokken vanaf Middelburg via de Oude Vlissingseweg naar Vlissingen en lieten grote partijen munitie op Abeele achter. Die stonden zomaar in kisten opgestapeld aan de kant van de weg, onder de hoge iepen, net bui ten de bebouwing. In de bezettingstijd passeerden er nogal eens Duitse legereenheden die onder dek king van de boomrijke weg bijna geheel onzichtbaar waren voor vijandelijke vlieg tuigen. Vooral tijdens de terugtocht uit Frankrijk kwamen er veel militairen langs, voornamelijk met wagens en paarden. Héél angstig en benauwend was het op 19 augustus 1943 tijdens het bombardement op Abeele. Er was een verschrikkelijk lawaai van ontploffende bommen, alles stond te schudden en te beven en het leek of ons laatste uur geslagen had. De lande rijen net buiten de tankgracht, ter hoogte van de grote bunker, waren bezaaid met bomtrechters. Eén bom trof het huis van de landbouwer Olijslager, aan de Oude Vlissingseweg, en dat werd totaal vernield. Zijn echtgenote die alleen thuis was, werd later levenloos onder het puin vandaan gehaald. Op Nieuwe Abeele kwamen door het bombardement twaalf mensen om. Tijdens de inundatie in 1944 was het de tweede maal dat de bewoners van Abeele wegmoesten. Na de droogmaking van dat deel van Walcheren, omstreeks februari 1946, konden we gelukkig gezond en wel weer naar ons stekje terugkeren. Onze vreugde om weer op Abeele terug te zijn was, ondanks de misère van zoutwaterhui zen en een doods landschap, groot. En het was wonderbaarlijk dat na vrij korte tijd de eerste gerst alweer stond te rijpen op de velden. J. Kaljouw Noot van de redactie De schrijfwijze van de naam Grote Abeele verschilt in de loop van de tijd. In bronnen uit de negentiende eeuw en ouder wordt vaak geschreven over Den Groote Abeele (onder andere het Aardrijkskundig Woor denboekvan Van der Aa). De huidige schrijfwijze volgens de gemeente Vlissin gen is Groot-Abeele. Bronnen - Jacob van Grijpskerke, "t Graafschap van Zeeland', 1882. - J.P. van den Broecke, 'Middeleeuwse kastelen van Zeeland', 1978, pp. 35 en 244. - M. Gargon, 'Walchersche Arkadia'deel 2, 1717, p. 17. - Zeeuws Archief, Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden, inv.nrs. 1266, fol. 17v, 1269, fol. 252, 1281, fol. 161, 1284, fol. 161, 1286, fol. 98 en 1297, fol. 33. - Persoonlijke herinneringen.

de Wete | 2006 | | pagina 15