Hangplek Het galgenveld van Arnemuiden Met genoegen heb ik het artikel over gal genvelden op Walcheren in De Wete van juli 2005 gelezen (p. 33-35). Het feit dat de Middelburgse galg aan de oude Arne lag, betekende niet dat de Arnemuidse slacht offers daar maar moesten hangen. tijd door provisor en deken over Walcheren uitgeoefend, voor een deel ook op Arne muiden over." Kleverskerke, dat in de begintijd van de Reformatie van 1583 tot 1671 kerkelijk ver bonden was met Arnemuiden en gemeen- Arnemuiden werd op 9 maart 1574 tot stad verheven en waar een stad is, is een galg. Met andere woorden, er werd ook dadelijk bepaald dat deze stad rechtspraak zou hebben, "soo in crimineele als in civiele saecken". L.W.A.M. Lasonder vervolgt hier over in de inleiding van de inventaris van de Rechterlijke Archieven van de Zeeuw- sche eilanden: "Zowel het gebied der stad zelf als over de aangrenzende heerlijkhe den Nieuwerkerke en Mortiere [het oude verdronken Arnemuiden], de paar hectare die er nog over van waren. Bovendien ging in 1579 de rechtspraak, in de Katholieke De berg ten -westen van Arnemuiden, afgebeeld op de kaart van Van Deventer van Middelburg en Arnemuiden (1550). telijk in 1857 daarmee was samenge voegd, viel onder de vierschaar van de stad Veere. Berg Heeft Arnemuiden ook een galgenveld gehad? Als we de kopergravure van Arne muiden in De Cronijk van Smallegange van 1696 bekijken, dan zien we geen gal genveld, terwijl er bij Domburg een in de ,-jö> -

de Wete | 2006 | | pagina 31