zoals itesjesdag, nieuwjaersdunderdag en de laatste zaterdag van de Middelburgse kermis, in Middelburg. De overige vrije dagen bleven ze meestal in het dorp waar de boerderij lag waarop ze werkten. Voor de jeugd van het Walcherse platte land was een vrije dag de gelegenheid bij De percelen De Krngge en De Kleine Krngge o de veldmmenkacirt van Meliskerke, ter hoogte van het Westkapelse voetpad. uitstek om verkering te zoeken. Of om, als men al verkering had, deze dag samen met de geliefde door te brengen. Voordat de jeugd op hun vrije dag naar Middelburg of het dorp vertrok, kregen de jongste meiden een 'preek' van de boerin. De meisjes kregen de raad vooral niet te veel sterkedrank te drinken en op te pas sen voor de jongens! Di bin aoltied niedeu- gers, die probbere je te verleien. Dienk mer an 't spreekwoord: As de liefde in 't 'arte komt. zakt 't verstand onder de nae- vel. Je bin gewaerschuuwd! Na deze wijze raad vertrokken de meiden dan naar de stad of het dorp. In een stadscafé of dorpsherberg ontmoet ten de jongens en meisjes elkaar. Klikte het tussen de twee, dan bracht de jongen het meisje 's avonds laat lopend naar huis. Stel nu dat het jonge paar liesjesdag in Middelburg doorbracht en het meisje werk te op een boerderij bij Ritthem en de jon gen op een boerderij bij Domburg. Dan bracht de jongen het meisje naar Ritthem en vervolgens liep hij naar Domburg. Dat is hemelsbreed een afstand van ongeveer twintig kilometer. In de negentiende eeuw waren er nog maar weinig verharde wegen en het grootste deel van de reis ging over paadjes die dwars door weilanden en akkers liepen. Voordat de jongen op zijn eindbestemming was aangekomen, waren er dan flink wat uurtjes verstreken. Dat betekende een korte nachtrust, want de volgende dag moest hij weer vroeg aan het werk. Soms duurde de vriendschap maar kort en bleef het bij die ene dag. Maar het kwam ook voor dat er een blijvende liefdesrelatie ontstond. Dan zagen ze elkaar pas weer op de volgende vrije dag. Jan Vader (1875-1966) schreef dat er rijm pjes van twee regels werden gemaakt over paadjes en percelen die verliefde stelletjes gebruikten op hun vrije dag. Zo lag in Aag- tekerke De Schouwse Pad. Dit pad lag tus sen de Oude Grindweg en de Burgemees ter Bosselaarstraat. Een rijmpje luidde: Op de Schouwse Padmiauwe kaeter en kat! Biggekerke had de Papendreve en de Kattebaene. De Papendreve was een pad in de buurt van Groot Valkenisse. De Kat tebaene, ook een pad, stond haaks op de Papendreve en kwam uit op de Lageweg. Dichtregels hierover zijn: Op de Papen-

de Wete | 2006 | | pagina 36