Reacties gaan om er tot rust te komen. In die tijd was Veere de uitgelezen plaats daarvoor. In april 1928 kocht hij het huis De Hout- tuyn aan de Kaai (noot 4, p. 387). Hier zou hij tot de zomer van 1931 wonen. Deze groots en meeslepend levende Amerikaan werd een van de vele wonderlijke inwoners van het stadje. De Veerenaren waren wel wat gewend. Sommigen zullen hun schou ders hebben opgehaald over deze snuiter, anderen sloten hem in de armen. Van Loon was zeer aanwezig in Veere en zijn avonturen zijn dan ook aanleiding geweest tot prachtige verhalen die legen darische trekken hebben gekregen. Zo zou hij de initiator van de hardzeilrace zijn geweest, verraste hij Veerse kinderen met pannenkoeken en cadeaus en plaste hij klandestien op straat om zo de Veerse veldwachter Perrels te verleiden tot het uit schrijven van zijn allereerste bon. Deze streek beschrijft Cees van Minnen (p. 168- 169) in geuren en kleuren, daarbij aange vend (noot 8, p. 387-388) dat er andere, afwijkende weergaven van Van Loons arrestatie zijn. Jan de Voogd, een van de steeds schaarser wordende Zeeuwen die nog herinneringen aan Van Loon heeft, doet in De Wete van juli 2005 (p. 9-13) ook verslag van deze uitgelokte misdaad en komt met een eigen versie. Zo zijn er min stens drie plaatsen in Veere aan te wijzen waar Van Loon zijn blaas zou hebben ge leegd.Als archivaris zou je natuurlijk direct moeten zeggen dat er eerst maar eens driftig bronnenonderzoek gepleegd moet worden om te achterhalen hoe en waar dit Veerse piasincident heeft plaatsgevonden. Van Loon zou je dan direct afstraffen door te zeggen dat je behoort tot "die professio nele idioten die als archivaris niets anders doen dan classificeren, classificeren, clas sificeren in omnes saeculos amen, classifi- camus Domine..." (p. 168). Van Minnen schetst het beeld van een gedreven verteller, iemand die de geschie denis levend kon maken en die zich zeer opwond over onrecht. Daarmee komt een gevoelig persoon naar voren. Zo iemand valt niet te vatten in een tot in detail uitge plozen biografie. Juist de persoonlijke her inneringen. de legendes en de details over Van Loons liefdesleven maken dit boek zeer leesbaar. Peter Blom Cornelis A. van Minnen, Amerika's beroemdste Nederlander, een biografie van Hendrik Willem van Loon, Amsterdam 2005, 447 pagina's, 34,50 (ISBN 90- 8506-180-6). Mussengilde De heer J. Matthijsse uit Middelburg schreef ons dat zijn werkzaamheden voor een mossehilde van recentere datum zijn 'n de jaren 1925-1932 die L. Cornelisse beschrijft in zijn artikeltje over het mussen- gilde in De Wete van oktober 2005. "Het moet rond het jaar 1956 geweest zijn, want ik was een schooljongen van een jaar of tien. We woonden op Krommenhoeke en samen met een buurjongen ging ik aan de slag. We zochten mossenisten onder

de Wete | 2006 | | pagina 38