De Wete weet het dakpannen van schuren en huizen en haalden die uit. De verdienste: 1 cent voor een ei, 2 cent voor een rechtervleugel. We spaarden onze handel op in het schuufje van een oude tafel in het schuurtje, totdat we het de moeite vonden om naar Melis- kerke te fietsen en ze bij Karo in te leveren. Dat duurde soms wat lang en het kwam wel voor dat er veel leven zat in het schuuf je vanwege de maden in de vleugeltjes. Ik kan me herinneren dat het huis naast de noodschuur in de Kluutoekwegt er nog stond. Het huis was half ingestort en werd niet meer bewoond. Hier was voor ons wat te verdienen, we vonden er veel nesten. De eigenaar stelde het niet op prijs dat we op het huis klommen. We werden een keer betrapt toen we op het dak zaten en hij achtervolgde ons met een riek tot op Krommenhoeke. We zijn toen maar hele maal gestopt met ons werk voor het mossehilde en dit was het einde van onze bijverdienste." De heer J.D. de Voogd uit Vlissingen weet meer te vertellen over het Veerse mussen- gilde in de jaren dertig van de vorige eeuw. "De gildeleden spanden zich niet in om mussen voor uitsterven te behoeden en evenmin om ze in de wintermaanden te voederen. Neen, de doelstelling van het gil de was juist precies het tegenovergestelde! Het gilde was eropuit om zoveel mogelijk mussen te doden om te voorkomen dat door hun vraatzucht schade aan de land bouwproducten zou worden aangebracht. Exacte gegevens zijn me niet meer bekend, maar ik meen dat voor elke inge leverde rechtervlerk van een mus 1 cent door het gilde werd uitgekeerd! Overigens hoorde je in het openbaar betrekkelijk wei nig over het mussengilde. Blijkbaar waren er meerdere mussengilden in Zeeland (en daarbuiten?) want regelmatig stonden klei ne berichtjes in de PZC over de aantallen ingeleverde vlerken." Zuidsingel 126 In de vorige Wete werd het raadsel van het dubbele pand Zuidsingel 126 te Middel burg belicht. Dit is het pand dat de Middel burgse stadsarchitect Jan de Muynck in 1735 liet bouwen en waar Harry Bongers woont. Daarvoor was het Protestants Mili tair Tehuis erin gevestigd. Het antwoord kwam van twee dames die indertijd in het huis hebben gewoond: mevrouw E.C. de Vries-van Loo uit Zwolle en mevrouw Verhulst-van Loo uit Halste ren, dochters van aannemer K.J. van Loo die in 1934 twee huizen bouwde naast het huis De Globe, of Het Observatorium. Het huis was inderdaad oorspronkelijk twee keer zo groot. Aannemer Van Loo kocht het in 1933 op een openbare verko ping. Bij het huis was een heel grote tuin waar de meisjes Van Loo salamanders mochten vangen in de vijver die dicht bij de Bleek lag. Het was in de jaren dertig een arme tijd en het was moeilijk belang stellenden te vinden die zo'n groot huis wilden bewonen. Het stond dan ook al enige tijd leeg en de ramen waren (ook toen al) ingegooid. Aannemer Van Loo heeft toen de ene helft van het huis afge-

de Wete | 2006 | | pagina 39