Nieuwe uitgaven 'k heleze dreve en de Kattebaene, 'ebbe ze liefst gin lichte nnaenei De Kragge was een hooggelegen wei in het westelijk deel van Meliskerke, die door het Westkapelse voetpad in tweeën werd gedeeld. In de volksmond werd wel gezegd: Op de Kragge gebeure vee dien gen die nie magge! Het Oost-Souburgse Koopmansvoetpad ging in de buurt van de Grote Abeele over een brede sloot. Hier lag een bruggetje dat 't Schoenlappersbruggetje werd genoemd. Hierover dichtte men het volgende: Kusse meet 't ruggetje tegen 't Schoenlappers bruggetje! In Serooskerke, ten slotte, lag 't Schorers Bos. Dit bos hoorde bij de buitenplaats Noordhout, die ten zuidoosten van de oude dorpskerk lag. Een gedichtje luidde: De beer is wi los in 't Schorers Bos! ledereen begrijpt dat bij sommige meiden en knechts 't verstand onder de naevel was gezakt, ondanks de wijze raad van de boerin! Frans van den Driest Geraadpleegde bronnen - Jan Vader, Liesjesdag uit "k Gaen ik een stik- je schrieve', 1982. - Jan Vader, 'De dienstbaeren op d'ofstee uit Kersaon uut 't Slopje', 1984. - 'De veldnamen van Aagtekerke, Domburg, Meliskerke, Oostkapelle en Westkapelle', 1997. In 1994 kocht de gemeente Veere van een Amerikaanse antiquair een collectie boe ken, tekeningen, foto's en andere herinne ringen aan Hendrik Willem van Loon. Dankzij Cees van Minnen, die bemiddelde bij de koop, werd de kleine Van Loonverza- meling van het toenmalige gemeentemu seum De Vierschaar flink uitgebreid. Sinds dien kan gezegd worden dat de grootste collectie in Nederland betreffende 'Ameri- ka's beroemdste Nederlander' in Zeeuws bezit is. Deze erenaam is eveneens de titel van de recent door Cees van Minnen gepubliceerde biografie over Hendrik Willem van Loon. De in 1882 in Rotterdam geboren Van Loon besloot op twintigjarige leeftijd te gaan studeren in de Verenigde Staten. Na een loopbaan als journalist en docent legde hij zich toe op het schrijversvak. In 1921 kwam zijn grote doorbraak met The Story of Mankind. Oorspronkelijk was dit boek bedoeld als overzichtswerk van de wereldgeschiedenis voor de jeugd. In 1922 was het boek de op een na bestverkochte non-fictietitel. Geschat is dat Van Loon hiermee een half miljoen dollar aan royal ty's heeft verdiend. Veel van zijn daaropvol gende boeken waren ook bestsellers. Zijn bondige en humoristische stijl van schrij ven werd door Amerikanen van alle leef tijden gewaardeerd. Na een aantal slopende jaren en een scheiding kreeg Van Loon een inzinking, een burnout zouden we nu zeggen. Van Loon besloot een tijdje naar Europa te

de Wete | 2006 | | pagina 37