Laat het De Wete weten 1942/'43 in de zesde klas van school J te Middelburg. De school was gehuisvest in een gymlokaal aan de Nieuwe Haven. Hij herinnert zich dat op een bepaald moment door het onderwijzend personeel sinaasap pelen werden uitgedeeld. "We waren zeer blij met deze bijzondere traktatie. Ik meen dat het een geschenk was van het Spaan se Rode Kruis aan het Nederlandse Rode Kruis, bestemd voor kinderen. De naam van koningin Wilhelmina heb ik in dit ver band niet horen noemen. Om je vitamine C-gehalte op peil te houden kreeg je trou wens ook vrij geregeld vitamine C-tablet- ten", aldus de heer Braat. De heer C. de Bruijn uit Middelburg heeft via de archivaris van het Rode Kruis infor matie ontvangen over de distributie van sinaasappelen in 1943. Het fruit werd inderdaad door het Spaanse Rode Kruis aan het Nederlandse Rode Kruis geschon ken. In Het Nederlandsche Roode Kruis, officieel Orgaan van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis (resp. 4e jaar gang nr. 6, d.d. 1 juni 1943 en 4e jaargang nr. 7, d.d. 1 juli 1943) is hierover uitgebreid geschreven. Ontslag van een burgemeester Via de heer J.H. Midavaine kregen we het verzoek de lezers van De Wete de vraag voor te leggen waarom burgemeester Bert Huinink van Veere in mei 1941 eerst werd geschorst en kort erna werd ontslagen. Huinink zelf schrijft op bijna 83-jarige leef tijd hierover in zijn levensbeschrijving dat hij door de Duitse bezetters met vervroegd pensioen werd gestuurd. Hij was een van de eerste burgemeesters in Nederland en de eerste in Zeeland die uit zijn ambt werd gezet. Op de reden van zijn ontslag gaat hij niet in. Wel schrijft hij dat hij in het begin van de oorlog tijdens een tweeweke lijkse vergadering van burgemeesters en secretarissen van Walcheren werd aange wezen om namens hen de Duitse bezet ters kenbaar te maken dat ze om principië le redenen weigerden mee te werken aan Winterhulp en Volksdienst. Hierop werd hij voor een gesprek naar Den Haag, Vijver berg ontboden, waar hij uitvoerig over deze kwestie werd ondervraagd. Er volg den geen sancties en het verbaasde hem dat er niet over zijn 'misdrijven' werd gesproken. Daarna vervolgt hij: "Maar de rust zou slechts kort duren. De Duitsers maakten voorbereidingen voor een aanval op Engeland. Bekend is, dat ze het 'Kanaal Noordzee' meenden met lichte bootjes te kunnen oversteken. Veere met z'n mondin gen van het kanaal Walcheren, werd een werkplaats voor ombouw van die scheep jes met een opklapbare neus. Daarbij kwam helaas nog onder de bevolking een begin van NSB-verraad. Een voorman daarvan werd de heer M. Beversluis, die redacteur van 'De Zeeuwse Stroom' werd. Week na week was ik het mikpunt van felle aanvallen. In maart 1942 werd ik ge schorst. Enkele weken daarna ontslagen. Alweer met een zonderlinge bepaling. Seyss-lnquart had geen bezwaar dat de heer Huinink werd behandeld alsof hij 65 jaar was."

de Wete | 2006 | | pagina 41