faS Bijeenkomsten Buitenheemse excursie Delft Delft. Stad met ruim zeventig bruggen. Stad van onder andere Hugo de Groot, geboren in 1583, en interieurschilder Pie- ter de Hoogh, geboren in 1629. Stad waar in dezelfde week in 1632 werden geboren: Johannes Vermeer en Antoni van Leeu wenhoek, "de ontdekker van de mikrosko- pische wezens", zoals op zijn gedenkplaat staat vermeld. Jan Steen woonde er rond 1655 enkele jaren. Eeuwen later (van 1956 tot 1959) woonde schrijver Jeroen Brouwers in het voormalige Sint Bar- baraklooster. Schrijver Aart van der Leeuw werd er in 1876 aan de Spoorsingel geboren. Op zaterdag 1 oktober tegen 10.00 uur arriveren in Delft twee bussen met leden van de Heemkundige Kring Walcheren. Onder leiding van gidsen wordt een wandeling gemaakt door het historische centrum. We be zoeken de Nieuwe Kerk met de prachtige ramen en het praalgraf van Willem van Oranje. We komen langs het Boterhuis - dé plek voor handel in eieren, kaas en boter - en de Boterbrug, de breedste brug van Delft of, anders gezegd, de langste overkluizing van een gracht. We passeren de Beestenmarkt, waar vanaf 1595 tot ongeveer 1970 iedere don derdag vee verhandeld werd. De platanen en de vele terrassen maken het tot een heel gezellig plein. Op de Oude Delft wijst de enthousiaste en deskundige gids op de reliëfs met bedeesd kijkende meisjes aan de gevel van het Meisjesweeshuis (anno 1760). Aan de andere kant van de gracht zien we het smalste huisje van Delft, waar in de zes tiende eeuw stadsgeneesheer Pieter van Foreest, lijfarts van Willem van Oranje, woonde. We staan lang stil bij de prachtige gevel met wapenschilden van het Gemeenlandshuis van Delfland, rond 1505 gebouwd voor schout Jan de Huyter. Het is duidelijk te zien dat de toren van de Oude Kerk bijna twee meter uit het lood staat. In de kerk bevinden zich de graftom- De markt met het stadhuis te Delft. Het stad huis is herbouwd in de jaren 1618-1620 naar een ontwerp van Hendrick de Keyser. (Foto Karei Meertens) bes van onder anderen Maarten Tromp, Antoni van Leeuwenhoek en Piet Heyn. De oudste graftombe (1609) is die van de in het kraambed overleden dochter van Mar- nix van Sint Aldegonde. De eikenhouten kansel dateert van 1548. De gids vertelt over de gedenktekens aan de muren en de glas-in-loodramen (het Willem de Zwijger- raam en het Wilhelminaraam) die na de Tweede Wereldoorlog werden ontworpen door glazenier Joep Nicolas. We wandelen door de smalle Schoolstraat, waar ooit Hugo de Groot op de Latijnse school zat. Een gevelsteen verwijst naar

de Wete | 2006 | | pagina 43