Führer door de NSDAP in Britannia een bijeenkomst gehouden. Men kon zijn sym pathie voor de jarige tonen door bloemen mee te brengen, die later op de graven van de gesneuvelde kameraden werden gelegd. Na afloop was er een gezellig samenzijn. De Kommandant der Seeverteidigung Süd Holland bleef die dag niet achter en orga niseerde op zijn beurt een Kamerad- schaftsabend, waarbij waarschijnlijk rijkelijk alcohol geconsumeerd is. Kranten Per compagnie konden tien exemplaren van Duitse kranten bij de uitgever worden besteld. Daar bleef het niet bij. Sommige onderdelen gaven een eigen krant uit. Eind 1942 lanceerde een in Zeeland gelegerde divisie de Zeelander Wachtposten. In deze krant wilde men aandacht schenken aan ernstige en vrolijke zaken en aan het land waar men gelegerd was. Het eerste exem plaar werd door Münzer aan rijkscommis saris Seyss-lnquart aangeboden. Münzer hoopte dat het blad ook in handen van de bevolking zou komen en een middel zou zijn om de bevolking voor zich te winnen. Dat bleef echter een vrome wens. Het antwoord van de rijkscommissaris was ontnuchterend: hoe dachten de militaire autoriteiten over deze krant? Daar waren toch voorschriften voor? In ieder geval moest voor de uitgave van zulke bladen, met het oog op propagandistische invloed en papierschaarste, toestemming ge vraagd worden. De rijkscommissaris twijfel de aan een positieve invloed (vanuit nazi oogpunt welteverstaan) op de bevolking en ondersteunde het blad niet. Niettemin bleef de krant verschijnen. Winterhulp In het Duitse sociale leven speelde de Winterhulp een belangrijke rol. Veel con certen, uitvoeringen en dergelijke werden - ook op Walcheren - afgesloten met een collecte voor deze organisatie. In december 1941 werd in Vlissingen een speciaal concert voor de Winterhulp geor ganiseerd voor op Walcheren wonende Duitsers en leden van de Nederlands-Duit se cultuurgemeenschap. De collecte bracht 553,18 op. In april 1942 was het weer zover. Een muziekkorps van de luchtmacht bracht een symfonisch concert. De feestelijk versierde grote zaal van Britannia was tot de laatste plaats gevuld met militairen en talrijke hoge Duitse en Nederlandse gasten. Het programma, dat met verve gebracht werd, bestond uit werken van onder anderen Leoncavallo, Liszt en Smetana. Het publiek was zo enthousiast dat het op enkele toe giften werd getrakteerd. Een collecte voor de Winterhulp bracht 1.150,- op. Ook in 1944 was er in Middelburg nog een spe ciale muziekavond ten bate van de Winter hulp. Slot Het Duitse 'welzijnscircus' op Walcheren overziende, kom ik tot de volgende conclu sies. Zonder meer kan gesteld worden dat de leiding van de WehrmachtveeI aan dacht schonk aan het welzijn van de mili tairen. Kosten noch moeite werden ge spaard om voor afleiding en ontspanning te zorgen. Uit alle delen van Duitsland wer den gezelschappen en individuele artie sten aangetrokken. Of het optreden altijd op vrijwillige basis gebeurde of dat (zach te) dwang werd uitgeoefend, kan niet wor den vastgesteld.

de Wete | 2006 | | pagina 10