Zrisistijd in Veere Herinneringen aan de jaren dertig Opvallend is dat het repertoire meestal een ontspannend karakter had en niet of nauwelijks werd gebruikt voor politieke ndoctrinatie. Bij de films ontbreekt bijvoor beeld de sterk antisemitische film Jud Süss. De muziekprogramma's waren meestal /an een goed gehalte, met overwegend werk van Duitse componisten. Werk van oodse componisten ontbrak. Om te kunnen optreden moest vaak geïm proviseerd worden. Er werd af en toe in de openlucht gespeeld of in dorpszaaltjes die iet aan de eisen voldeden. Een piano moest soms ergens anders worden opge haald. Naarmate de oorlog vorderde, werd trans port moeilijker en gevaarlijker. Niettemin gingen de artiesten vrijwel tot het einde door. Per trein reizende artiesten waren oen levende schietschijf en liepen grote risico's. Hoewel de artiesten werkten voor foute opdrachtgevers, mag geconcludeerd worden dat zij onder gevaarlijke omstan digheden een grote inzet hebben getoond. Jules Braat Bronnen Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumenta tie: - archief WBN, Ortskdt. Middelburg - archief General Komm.für das Sicherheits- wesen; - archief Beauftragte voor Zeeland - 'De Zeeuwsen?. Stroom'; - 'Deutsche Zeitung in den Niederlanden' Zeeuws Archief/Zeeuws Documentatiecen trum: - diverse dagbladen. Sankt Petri Domgemeinde Bremen: - documentatie reis Domkoor in juli 1942. Je werkverschaffing In de jaren dertig van de twintigste eeuw was er ook in Veere grote werkloosheid onder de mannelijke bevolking. Er waren veel ongeschoolden werkloos, maar ook onder de geschoolden was de werkloos heid groot. Voor de ongeschoolden waren er de 'werkverschaffing' en de 'steun'. Wan neer men geldelijke steun kreeg via de gemeente, betekende dat toch doodge woon armoede. Af en toe konden de steuntrekkers gratis vlees in blik afhalen op het stadhuis. Iedere fiets moest toentertijd voorzien zijn van een metalen fietsplaatje dat een gul den, en later een rijksdaalder kostte. Veel fietsers hadden hun plaatje in een etui met een riempje aan het stuur hangen. Er zijn veel fietsplaatjes gejat! Werklozen konden een gratis plaatje afhalen bij de plaatselijke commies der belastingen. Dit werd dan door een klein raampje in de voordeur uit-

de Wete | 2006 | | pagina 11