van het gymnastieklokaal konden gluren. Hoewel we daarmee de lesgevende leiders nogal eens hinderden, konden we het niet laten. Wij voelden ons zeer aangetrokken tot de gymnastische oefeningen en meer dere malen hadden mijn vriend en ik onze ouders gevraagd om lid te mogen worden van de turnclub Ons Huis. De contributie Jan Adriaan Bal C1S8S-1971) in het uniform van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Vereniging. bedroeg echter tien cent per week en onze ouders vonden dat dit geld nuttiger besteed kon worden. Daar kwam nog bij dat onze ouders niets voelden voor deze 'kunstenmakerij' en een gebroken been of arm was hen een gruwel. De oefeningen aan de rekstok vonden we het mooist en we probeerden die na te doen aan de afsluithekken van de Vis markt en de kanaalbrug. Helaas lukten deze oefeningen maar zelden en we moesten onze turnkunsten vaak met een buil of een hoofdwond bekopen. Omdat de stangen van de hekken geen ideale rek stokken waren, zagen onze handen er niet uit. Maar uiteindelijk gingen onze ouders toch overstag en toen ik veertien jaar was, mocht ik mij als aspirant-lid van de turn club Ons Huis laten inschrijven. Alleen voor jongens Onze leider, Schrijver, was erg streng en hoewel hij zijn jongens regelmatig met de stok in evenwicht moest houden, wist hij veel met hen te bereiken. Er was in Middelburg geen gymnastiekver eniging voor dames en meisjes. Slechts enkele verenigingen in Nederland hadden een damesafdeling met meisjes. Dat in tegenstelling tot de tegenwoordige tijd, waarin het vrouwelijk geslacht bij het tur nen ver in de meerderheid is. De minimale leeftijd voor de aspiranten was twaalf jaar. Tegenwoordig hebben de verenigingen naast kleuterklassen ook afdelingen dames-senioren. Toen ik zestien jaar was, werd ik als lid van de turnclub Ons Huis ingeschreven op de Bondsstaten van de K.N.G.V. (Konink lijke Nederlandsche Gymnastiek Vereeni- ging) en kon ik deelnemen aan wedstrijden van het gewest Zeeland. In die tijd beston den de wedstrijden behalve uit toesteltur- nen met rek-, brug-, paard-, bok-, ringen-, vrije, staaf- en knotsoefeningen, ook uit steenstoten, hoog-, ver- en polsstoksprin-

de Wete | 2006 | | pagina 16