eniging en werd ik belast met het lesgeven aan de heren, de dames en de junioren, waarvoor ik me vele wekelijkse avonduren belangeloos opofferde. Ik kon toen niet vermoeden dat mijn eigen turnen op de achtergrond zou raken en alle aandacht op den duur naar het leiding geven zou gaan. Hierbij kwam nog dat de twee kapiteins op het turnschip van inzicht verschilden, en dat leverde wrijvingen op. Op dergelijke momenten dacht ik er wel eens aan het turnen vaarwel te zeggen. De onderlinge verstandhouding van de dames werd er niet beter op toen slechts enkele dames door Mazure werden aange zocht voor de zogenaamde folkloredansen in Zeeuws kostuum. Dit had tot gevolg dat meerdere dames hun lidmaatschap van de vereniging opzegden en eind 1922 voelde ook ik mij genoodzaakt als leider en als iid te bedanken. Dames en meisjes Het was eind januari 1923 toen enige dames mij verzochten mee te werken aan de oprichting van een dames- en meisjes gymnastiekvereniging, waarvan zij te zijner tijd zelf de leiding op zich wilden nemen. Na er een nachtje over geslapen te heb ben, stemde ik toe en zo werd op 15 februari 1923 op het bovenzaaltje van het Nederlandsch Koffiehuis aan de Markt de dames- en meisjesgymnastiekvereniging Achilles geboren, met aanvankelijk zes dames- en vier meisjesleden. De vereniging groeide snel, want reeds op 1 januari 1924 waren er honderd dames- en meisjesleden. Het kostte veel moeite de vereniging in stand te houden. Na twee maanden werd het gebruik van het gym nastieklokaal aan de Groenmarkt door de gemeente opgezegd. Door de welwillende medewerking van advocaat mr. P. Diele- man kreeg het jonge Achilles spoedig voor een avond in de week onderdak in het gymnastieklokaal van de Christelijke Kweekschool aan de Herengracht. Tot 1962 heeft de vereniging van dit lokaal gebruik gemaakt. Groei Het aantal leden van Achilles groeide ge staag. Op 26 mei 1926 werd de koninklijke goedkeuring verkregen op de statuten. Het vijfjarig bestaan op 15 februari 1928 werd luisterrijk gevierd met een drukke receptie in de Bakkerskamer van het Schuttershof, een feestavond en een uitvoering. Tien jaar later werd aan de vereniging een jongensafdeling toegevoegd. Daardoor moest de naam van de vereniging veran derd worden en was er een wijziging van de statuten nodig. In 1932 nam Achilles het initiatief tot de organisatie van wandeltochten, individueel en in groepsverband. De vereniging nam ook met groepen deel aan wandeltochten in en buiten de provincie. Meerdere jaren namen leden van Achilles deel aan de Vierdaagse van Nijmegen. Overal in Zee land en vooral op Walcheren werden nadien wandelsportverenigingen opgericht. Groot was dan ook de deelname aan en de publieke belangstelling voor het jaarlijk se wandelfestijn dat Achilles organiseerde. Jammer genoeg zijn alle wandelverenigin gen uit die tijd weer van het toneel ver dwenen. Atletiek De atletiek in Zeeland werd in 1923 alleen beoefend door enkele leden van gymnas tiekverenigingen die deelnamen aan de vaardigheidsproeven. Toen in 1924 de Wal-

de Wete | 2006 | | pagina 20