een overzicht kon worden verkregen van het verenigingsleven (zoals de besturen in de loop der jaren, de gewonnen vereni- gingsprijzen, persoonlijke prijzen, vereni- ingsrecords, atletiekrecords, marsspeld jes en diploma's van de K.N.G.V., namen van deelnemers van wandeltochten, van de avondvierdaagse en de Vierdaagse te ijmegen, onderscheidingen enzovoorts), h oewel er geen zicht was op hervatting van de gymnastieklessen, bleven de leden jch de contributie van tien cent per maand betalen. Het gymnastieklokaal aan de Groenmarkt was door brand verwoest en het gymnas tieklokaal van de Christelijke Kweekschool aan de Herengracht was in beslag geno men voor eerste hulp. Met veel moeite vonden we ergens een zaaltje, maar al spoedig werden we elke keer door de Duit- ;rs gesommeerd het pand te verlaten. We zaten in Mercurius, het gebouw van Kin- derzorg, de Rijksleerschool, de school aan 3 Singelstraat, de school aan de Nieuwe Haven en de koffiekamer van de RZ.E.M. a de bevrijding kregen we nog enige tijd onderdak in een zaaltje van het Oude annen- en Vrouwenhuis aan Klein Vlaan deren. ia 1945 bloeide de vereniging weer op. Aan vele wedstrijden en uitvoeringen werd iet wisselende successen deelgenomen, iet aantal leden en aspiranten steeg vanaf ie tijd tot boven de driehonderd. Stoppen In mijn leidersperiode van Achilles heb ik nimmer een lesavond verzuimd en ik offer de elke week acht tot tien vrije avonduren belangeloos voor de 'lichamelijke volksop voeding'. Ook voerde ik de administratie van de vereniging. Aanvankelijk was het mijn bedoeling na het 35-jarig jubileum van de vereniging op zeventigjarige leeftijd te stoppen met de algemene leiding en het secretariaat, maar het lukte niet om een plaatsvervanger te vinden. Ik moest noodgedwongen, in het belang van de vereniging, nog een paar jaartjes waarnemen. J.A. Bal ■■1 Naschrift van de redactie J.A. Bal zou pas echt 'afzwaaien' op 9 juli 1965. Hij was toen 77 jaar en zestig jaar werkend lid van het K.N.G.V. Hij is 42 jaar lang leider-secretaris van Achilles ge weest. Het verhaal van Bal werd ingezonden door zijn dochter, mevrouw J.J. Geldof-Bal, en is bewerkt door de redactie van De Wete. Het door Bal aangelegde boekwerk (zijnde een behangboek) met foto's en knipsels van Achilles werd door mevrouw Geldof- Bal in februari 2006 geschonken aan het Zeeuws Archief te Middelburg (Verzame ling Aanwinsten 137). De illustraties bij dit artikel zijn afkomstig uit het boekwerk.

de Wete | 2006 | | pagina 23