fS\ Activiteiten men de zogenoemde proxydata (dikte van de ijslagen aan de ijskappen, gletsjerafzet tingen, druivenoogsten om de zomertem- peraturen te meten en boomringmetingen). Wat de achttiende en negentiende eeuw betreft, is er een overlap en vanaf 1750 tot heden worden instrumentale gegevens gebruikt. De inhoud van het begrip stormvloed in de Delta zal duidelijk zijn; de waterhoogte is extreem en de kans op schade aan water keringen en landschap is aanwezig. Dit gaat gepaard met (aanhoudend) harde wind (9-11 Bft uit ZW, W of NW) en lokaal extreme omstandigheden zoals langere duur (drie dagen vloed geeft extra stuwing) of springtij. Historische bronnen voor stormvloedgege- vens zijn er in vele soorten, zoals rekenin gen van het onderhoud van dijk- en duin herstel (polderarchieven) en havenwerken (stadsarchieven). Onmisbaar zijn ook scheepvaartdocumenten en kronieken. Na bespreking van overeenkomsten en verschillen in de stormvloeden tussen Nederland en de ons omringende landen (de Kerstvloed van 1717 trof bijvoorbeeld alleen Noord-Nederland en de Duitse Wadden maar liet de Zeeuwse Delta onge moeid) besloot de spreker met de conclu sie dat stormvloeden naast negatieve effecten (zoals vernietiging van mens, dier, cultuurland, infrastructuur) ook positieve gevolgen heeft in de vorm van afzetting van vruchtbaar slib (sedimentatie). KM Woensdag 26 april 2006 Jaarvergadering, aansluitend lezing Genealogie De jaarvergadering op deze avond was al eerder aangekondigd. De agenda treft u in het hart van deze Wete aan. Na de pauze zal de heer J.W. Zondervan, voorzitter van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging, afdeling Zeeland, een lezing houden over genealogie. De titel van zijn lezing luidt: 'Op zoek naar Zeeuwse voorouders'. Woensdag 26 april 2006, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 Woensdag 10 mei 2006 Wandeling door Arnemuiden Deze avond gaan we voor onze traditione le 'dorps'wandeling naar Arnemuiden, een kleine stad met een grote geschiedenis. Tijdens de wandeling gaan we niet in het museum, maar waar we wel binnen mogen kijken is de voormalige scheepswerf van Meerman aan de Zuidwal. Een voor ons allen unieke kans om deze werf te kunnen bezichtigen. De heer Rien de Ridder, voorzitter van de Historische Vereniging Arnemuiden (oud voorzitter van de HKW) zal onze gids zijn. We lopen van de markt, waar ook gepar-

de Wete | 2006 | | pagina 44