reiten en ne de delingen t 3a tó Q keerd kan worden, via de Marktstraat naar de Zuidwal. Na de bezichtiging van de werf vervolgen we onze wandeling via de West- wal, Westdijkstraat, Noordstraat, Lion- straat, enzovoorts om vervolgens weer terug te komen op de markt. Er is heel veel te vertellen over Arnemui- en en Rien de Ridder, geboren Arnemui- lenaar en zeer geïnteresseerd in de geschiedenis van 'zijn' stad, kan en zal dat op 10 mei met veel plezier doen. Woensdag 10 mei 2006, 19.00 uur ver zamelen op de Markt, Arnemuiden. Noteert u alvast! Zaterdag 30 september 2006 De jaarlijkse buitenheemse excursie. let nieuwste veldnamenboek Op 24 maart jl. is het nieuwste veldnamen- oek gepresenteerd. Deze uitgave behan- elt de veldnamen van Arnemuiden/Klever- kerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en Vest-Souburg en Sint Laurens. Het boek alt 140 pagina's en het bijbehorende kaar- 'enmapje bevat tien kaarten. Het boek is het zesde en tevens laatste eel van de serie Veldnamen van Walche- 3n. Het verzamelen, rubriceren en verkla- en van de veldnamen van het oudland an Walcheren is nu compleet. In 1972 startte de Commissie Veldnamen an de Heemkundige Kring Walcheren het nderzoek. Het doel van de commissie 'as de perceelsnamen en ook andere eografische namen (van boerderijen, wegen en wateren) van vóór de grote her verkaveling van Walcheren op te sporen ■n uit te geven. Deze herverkaveling, eind iren veertig tot begin jaren vijftig van de orige eeuw. was een noodzakelijk gevolg an de inundatie van Walcheren die van ktober 1944 tot en met februari 1946 duurde. Door de vier stroomgaten was het zeewater tweemaal daags zo krachtig op gerukt dat grote kreken in het land waren ontstaan en veel grond van de bouwlaag verplaatst was. Geringe hoogteverschillen in het landschap, zo kenmerkend voor de naamgeving, werden geëgaliseerd. Het land was door de verzilting de eerste jaren onbruikbaar en ook waren alle bomen en heesters dood. Met de herverkaveling werd de schaalvergroting ingezet; veel oudere kleine boeren staakten hun bedrijf en anderen gingen verder in de Noord oostpolder. Kortom, de middeleeuwse per- celering verdween en daarmee haar jong ste benaming. Het doel van de Commissie Veldnamen was het achterhalen van die namen, ruwweg van vóór 1940. De Commissie Veldnamen stond in 1972 voor de keuze: óf spoorslags alle veldna men over heel Walcheren trachten te ver garen (waarschijnlijk enige duizenden) of per gemeente de veldnamen niet alleen opsporen maar ook ordenen, verklaren en publiceren. Dit laatste leek de commissie

de Wete | 2006 | | pagina 45