buitenlandse (lees Engelse) zenders was streng verboden. Toen de Nederlandse bevolking in mei 1943 gedwongen werd haar radio's in te leveren, kwam een groot deel van die toe stellen ter beschikking van de Wehrmacht. In november 1943 verzocht de Ortskom- mandant Middelburg om toewijzing van honderd toestellen uit de voorraad van inbeslaggenomen radio's onder het motto: "Het gemeentebestuur heeft er toch genoeg..." De radio's waren bestemd voor hospitalen, ziekenbarakken en verspreid liggende legeronderdelen. Straatvertier Als tijdverdrijf werd er veel op straat ge slenterd en naar Nederlandse meisjes gekeken, maar die reageerden meestal niet. Ook bezocht men het café, waar flink werd gedronken en het dikwijls uit de hand liep. Vaak liepen 's avonds laat lallende en schreeuwende militairen over straat en zij joegen daarmee de burgerij de stuipen op het lijf. De Feldgendarmerie (militaire poli tie) moest er dan aan te pas komen om de manschappen tot de orde te roepen. Het waren niet alleen gewone soldaten die de boel op stelten zetten. Ook officieren konden er wat van. Een voorbeeld. Op 8 mei 1944 kwam het in een café aan de Londensekaai in Middelburg tot ongere geldheden. Een kapitein kreeg opdracht daar een dronken luitenant af te voeren. Die was inmiddels onderweg naar een lokaliteit op de Dam en weigerde aan de bevelen van de kapitein te voldoen. Om het toegestroomde publiek - dat natuurlijk genoot - geen verder schouwspel te bie den, greep de kapitein niet harder in. Uit eindelijk lukte het - na veel heen-en-weer- gepraat - de luitenant in een auto te krij gen en naar zijn onderdeel over te bren gen. Openluchtconcerten In de eerste oorlogsjaren gaven militaire kapellen regelmatig openluchtconcerten op Walcheren. Voor de op straat slenterende militairen betekende dat afleiding en was het tevens een oppepper. Daarnaast hoop te de bezetter met vrolijke klanken de Nederlandse burgerij voor zich te winnen. Ook het Stafmuziekkorps van de Duitse politie (de beruchte Grüne Polizeiis meer dere keren op Walcheren geweest om te musiceren. Op 19 juni 1941 speelde het korps 's middags op de Dam in Middel burg. De plaatselijke commandant van de Duitse politie meldde zijn superieuren: "Het concert was tevoren in de pers aangekon digd, zodat al voor het begin publiek aan wezig was. Ook na het begin van het con cert kwamen nog luisteraars. In totaal wa ren 300 mensen aanwezig. Het goede en gevarieerde programma maakte veel indruk. Ook de uitgevoerde Nederlandse stukken kregen een levendig onthaal en hebben m.i. bijgedragen aan een betere verstandhouding. Vooral de aan het einde gespeelde marsen en het gediscipli neerde optreden oogstten grote waarde ring. Het was vooral de talrijke in Middel burg aanwezige, landelijke bevolking, die grote interesse toonde. Juist de Zeeuw, die van nature moeilijk toegankelijk is, maar wel van muziek houdt, zal naar mijn mening door muziek gewonnen kunnen worden. Met het oog daarop verzoek ik om herhaling..." Film Bioscopen werden door de bezetter druk bezocht. Op Walcheren waren er vier:

de Wete | 2006 | | pagina 4