feestelijke verzorging Tijdens de oorlog was de verhouding met de kerken stroef. De nazitop kon zich ech ter geen problemen op dat terrein veroor- oven en de militairen werd dan ook in het algemeen gelegenheid geboden tot kerk bezoek. Over Walcheren zijn hierover slechts sum miere gegevens aangetroffen. In Vlissin- :en werd om de twee weken een gods- .enstoefening gehouden. Protestanten onden naar de gereformeerde kerk in de Paul Krugerstraat, katholieken naar de r.k.- ,erk aan de Brouwenaarstraat. De dien en werden geleid door een leger- of ootpredikant en mochten alleen bezocht orden voor zover de militaire dienst het toeliet. ij speciale gelegenheden, zoals Helden- adenkdag. waren er bijzondere diensten. Hoe de geestelijke verzorging in de rest an Walcheren was georganiseerd, kon et worden vastgesteld. Vermoedelijk ezochten de militairen ook wel de plaat selijke kerken. e welzijnsorganisatie oor ontspanning waren de militairen niet Heen op zichzelf aangewezen. Ook van ovenaf was de ontspanning gründlich ieorganiseerd. Bij de staf in Den Haag /as een afdeling Wehrbetreuung (vrij ver taald: welzijnszorg) die nauw samenwerkte net de nationaal-socialistische organisatie Kraft durch Freude (een soort super- impresariaat). Die instelling contracteerde /ezelschappen en individuele artiesten om voor de troepen op te treden. Alleen al in de periode juli 1940 tot december 1941 werden door KdF 5.600 optredens georga niseerd. Georganiseerde ontspanning Hoe zat het met de georganiseerde ont spanning op Walcheren? Daar hadden de militairen zeker niet over te klagen. Bij de bestudering van de documenten krijgt men soms het gevoel dat ze er meer zaten voor hun vermaak dan voor oorlogvoering. Dat is overigens schijn, want wie de ene avond een cabaretvoorstelling bijwoonde, liep kans de volgende dag tussen zes planken te worden afgevoerd. Een bont gezelschap artiesten kwam voor de militairen naar Walcheren: acrobaten, cabaretgroepen, koren. opera-/operette- gezelschappen. sporters, sprekers enzo voorts. Ook konden de militairen deelne men aan beroepscursussen. Soms speelde men op lokatie, bijvoorbeeld in een geschuts- of zoeklichtopstelling. De meeste optredens werden echter gehou den in het Wehrmachtheim (militair tehuis). In Middelburg was dat gevestigd in het Schuttershof aan de Vlasmarkt, in Vlissin- gen in het Strandhotel aan de boulevard. Voor grote voorstellingen werd zo nodig uitgeweken naar hotel Britannia. Toneel en cabaret Toneel en cabaret waren toppers onder het vermaak. Gemiddeld twee a drie keer per maand werd wel ergens opgetreden. Een kleine selectie. In november 1940 trad in Domburg een gezelschap op met een vrolijk herdersspel uit de rococotijd. In april 1941 was er in Vlissingen een grote revue in dertig taferelen met een groot orkest en bekende artiesten uit Berlijn en Frankfurt am Main. Begin juni 1943 kwam het Deutsche National Theater uit Osnabrück naar Dom burg, Middelburg en Vlissingen. De komst

de Wete | 2006 | | pagina 7