van dit gezelschap was bemiddeld door Beauftragte Münzer, die uit Osnabrück afkomstig was. Voor de artiesten moest er onderdak, voedsel en een met bloemen versierde zaal worden geregeld. Als ze per trein reis den, werden ze door een speciaal trans portcommando van het station opgehaald. Naarmate de oorlog voor Duitsland slech ter verliep, nam het vermaak toe. Alleen al in januari 1944 traden in Middelburg en Vlissingen negen toneel- en cabaretgroe pen op. Waardering Niet alle voorstellingen vielen bij Heinz, Fritz en Günther in de smaak. Het optre den van een dans- en voordrachtsgroep onder de titel Temperament des Südens in februari 1944 in Vlissingen werd 'matig' beoordeeld. Een blijspel in maart vond men 'gemiddeld', maar fronttoneel Ebbecke in dezelfde maand vond men 'zeer goed'. Ook de revue Paris van de Organisatie Todt (bunkerbouwers) scoorde goed. Het was een Frans gezelschap met veel dames en waarschijnlijk een Folies Bergères-achtig programma. Vermoedelijk vonden de militairen de voor stellingen vaak te netjes en wilden ze meer pit in de vorm van meer vrouwelijk schoon! Muziek voor de troep Muziekuitvoeringen waren er in alle soor ten, veelal met een klassiek of licht-klas- siek Duits repertoire. In november 1941 trad een kwartet op met muziek van Mozart, Haydn en Strauss. In dezelfde maand speelde in Middelburg een speciaal KdF-gezelschap De Barbier van Sevilla. Aan het begin van de oorlog was het zelfs mogelijk om vanuit Walcheren voorstellin gen in Den Haag bij te wonen. De militai ren vertrokken dan 's morgens per trein uit Vlissingen en reisden de volgende dag terug. Het programma loog er niet om. Wat te denken van Der Rosenkavalier of Die Meistersinger von Nürnberg In juli 1942 was er op verschillende Wal- cherse lokaties een optreden van het muziekkorps der 6e Marineartillerieafdeling met zang van de Gorch Fockgroep. Daar naast concerteerde regelmatig het muziek korps van de Ordnungpolizei. Zelfs in 1944 waren er nog volop optre dens. Op 23 februari hield men in Britannia een Musikalische Morgenfeier (muzikale plechtigheid) met liederen van Brahms, Mozart, Schubert en Wolff. Later in diezelfde maand traden drie klas sieke zangeressen op, die in tien dagen vrijwel heel Walcheren bezochten. Omdat er op zondag geen bus reed, kregen de commandanten opdracht de dames naar Zoutelande en Westkapelle te brengen. In februari en maart 1944 werd in Middel burg de opera Fra Diavolo opgevoerd en was er een optreden van het Weens Kamerorkest onder leiding van Josef Wegenstein. In juli 1944 kon men op zondagavond in het Wehrmachtheim Middelburg luisteren naar een radio-uitzending met de titel Muziek van onsterfelijke Duitse meesters. Er werd dan niet bediend en men mocht niet te laat komen. Het vermelden van alle concerten, mee- zingavonden, openluchtconcerten en ope rettes zou te ver voeren, maar één optre den mag niet onvermeld blijven, namelijk dat van het Bremer Domkoor. Dat maakte in juli 1942 een reis door Nederland, waar bij ook Walcheren werd aangedaan.

de Wete | 2006 | | pagina 8