voet! In 1957, '58 en '59 legde een aantal voortrekkers uit Kloosterzande de ruim 55 kilometer naar Vrouwenpolder te voet af. Voor deze prestatie kregen ze in 1958 de wisseltotem. Daar was trouwens nog dei ning over. De wedstrijden waren afgestemd op verkenners en nu gingen de voortrek kers met de totem aan de haal... Anderen kwamen met de fiets. Leden van de Sint-Tarcisiusgroep uit Breda vertrokken in 1957 aan het begin van de avond uit hun woonplaats en kwamen 's nachts om drie uur in Vrouwenpolder aan. Enkele nog te jonge verkenners van die groep werden door hun ouders met de auto gebracht. Ook groepen uit Bergen op Zoom, Heerle, Ulvenhout en Wouw namen de fiets. In 1959 fietste een groep uit Dussen de 150 kilometer zelfs heen en terug. Hetzelf de deden de verkenners van de Sint-Jans- groep uit Roosendaal. Het merendeel van de padvinders kwam echter met trein of bus. Sommigen zetten hun fiets op de trein en fietsten het laatste stuk van Middelburg naar Vrouwenpolder. In 1953 werd aangeraden de fiets tot Krab- bendijke op de trein te zetten en het laat ste stuk te fietsen. Men kon dan meteen iets van het rampgebied (Kruiningerpolder) zien. Soms reed voor de heen- en terugreis een extra bus van Middelburg naar Vrouwen polder. Financiering Hoe werd de bedevaart gefinancierd? Daarvoor waren verschillende bronnen. In de eerste plaats het inschrijfgeld. We moe ten ons daarbij niet rijk rekenen: geruime tijd bedroeg dat één gulden per persoon. Collecten in de Middelburgse parochie deden letterlijk een duit in het zakje. Aan Schilderij van Onze Lieve Vrouwe van den Polder in de Parochiekerk H.H. Petrus en Paulus, Lombardstraat, Middelburg. alle kanten werd naar geld gehengeld: bij de bisschoppen, fabrikanten, ouders, het Nationaal Hoofdkwartier, de KAB, kerkbe sturen, enzovoorts. In 1946 schonk de Utrechtse kardinaal De Jong een bijdrage. In 1957 probeerde men geld te verkrijgen uit de opbrengst van een nationale loterij. Dankzij de verschillende bijdragen was het steeds mogelijk de bedevaart te organise ren. De binnengekomen gelden werden groten deels besteed aan auto- en buskosten, cir culaires, fakkels, insignes, levensmiddelen en terreinhuur. Propaganda Het bedevaartcomité probeerde de herbo ren bedevaart zoveel mogelijk te promo ten. Dat gebeurde met advertenties en

de Wete | 2006 | | pagina 11