kampeeruitrusting meebrengen, zoals dekens, eetgerei, pyjama, handdoek, zwembroek, regenkleding en het onmisba re attribuut: de rozenkrans! De jongens moesten zelf hun maaltijden verzorgen; voor de warme hap werden de nodige ingrediënten verstrekt. Om 17.00 uur begon de vlaggenparade en werd het kampvuur ontstoken door de totemwinnaars van 1952, een wegens de watersnood geëvacueerde groep uit Zierik- zee. Het vuur werd aangestoken met een stuk hout van het vorige kampvuur. Hierna tekenden de deelnemers het Gouden Bedevaartboek en kon de warme hap wor den bereid. 's Avonds was de grote lichtprocessie. Enkele honderden verkenners liepen met brandende fakkels over het terrein en zon gen daarbij onder andere het Onze Lieve Vrouwe van den Polderlied (zie hiernaast). De zondagochtend begon met gymnastiek en wassen, daarna gebed en heilige mis met zang door de verkenners. Natuurlijk werd dit weekend niet alleen gevuld met bidden, knielen, processie lopen en zingen, er was ook tijd voor ont spanning. Al in 1946 werd een groot bui tenspel georganiseerd. In latere jaren waren er behendigheids- en patrouillewed strijden. De best presterende groep kreeg na afloop de wisseltotem. Ook in 1953 waren er wedstrijden om deze prijs. Omstreeks het middaguur was het ange lusgebed. Daarna werd gegeten, afgewas sen en opgeruimd. Nadat de tenten waren afgebroken, vertrokken de jongens naar Middelburg. Sluiting in Middelburg In Middelburg was de afsluiting van het weekend. Daar was 's middags nog een dienst met reisgebed in de kerk aan de Lombardstraat. Na afloop stelde iedereen zich op vóór de kerk voor de vlaggenpara de. Tijdens die ceremonie werd bekendge- O.L. Vrouw van den Polder Moeder van ons polderland, Moeder van de zee, Vraag dat God de dijken sluit Om ons wel en wee. Laat de stroom bedwongen zijn Voor de vloed begint. Want hier woont een volk dat U Als kinderen bemint! Drijf de macht van Satan terug Buiten onze dijk. En regeer ons polderland Als Uw koninkrijk. Bid voor ons die zondaars zijn. Spaar ons voor het kwaad. O Maria, zorg dat geen Van ons verloren gaat! Overal wordt Gij vereerd, Nergens schoon genoeg. Hoor het vrome volk dat U Duizend gunsten vroeg. Moeder van ons polderland, Zie de wereld aan: Zonder Gods genadestroom Zal zij ten onder gaan! Refrein: Wonderbare Poldervrouwe, Hoor de klacht van deze tijd. Geef de mens meer Godsvertrouwen, Gij die zelf Gods moeder zijt!

de Wete | 2006 | | pagina 13