Station Veere 284 Een strategische zeereddingspost in de periode 1946-1961 organiseren en te wachten op betere tijden. Die zijn tot dusver nog niet aange broken. Jules Braat Cc'raadpleegde bronnen en literatuur: - Katholiek Documentatiecentrum Nijmegen: archief Katholieke jeugdbeweging en -verken ners, dossier Bedevaarten Vrouwenpolder. - R.-k. Petrus en Pnulusparochie Middelburg: archief bedevaart Vrouwenpolder. - Stadsarchief Breda: collectie Lijnzaad, dag blad 'De Stem'. - Gemeentearchief Roosendaal: archief scou tinggroep Sint jan. - Zeeuws Archief/Zeeuws Documentatiecen trum: diverse dagbladen. - KRO, Hilversum: 'Katholieke Radiogids', april 1954. - K.J. Derks, 'Onze Lieve Vrouw van den Pol der', Middelburg 1947. - P.H. Heemskerk, 'Novene ter Eere van Onze Lieve Vrouwe van den Polder', 1947. - van der Meulen, 'Kompas voor liturgie en gebed in de verkennersgroep'1963. - ].A. Schutijser, Het miraculeuze schilderij van O.L. Vrouw van den Polder, in: 'De Wete', 1978. - 'Christus Lux', tweemaandelijks tijdschrift ten dienste van aalmoezeniers, 1953. - 'Alle Hens', verkennerseditie, 1952. Vlissingen had al vanaf 1912 tot aan het begin van de Tweede Wereldoorlog een reddingsstation met een rijke historie. Station Veere 284 bestond van 12 maart 1946 tot 5 april 1961 Hieronder volgt de geschiedschrijving van de laatste periode van het roemruchte Veerse zeereddingswezen, dat stamt uit de tijd van Frans Naerebout en de VOC. De initiatiefnemers van de Zuid-Hollandse Redding Maatschappij moeten zich des tijds bij de oprichting van de nieuwe steun- post aan het hoofdvaarwater van het Veer se Gat behoorlijk rijk hebben gedacht: een vestiging in het roemrijke Veere, een niet geringe buitenkans. Maar het liep anders... De nieuwe Deltawet - tot stand gekomen naar aanleiding van de Watersnoodramp van 1953 - gaf de aanzet tot de afsluiting van een aantal zeegaten in de zuidweste lijke Delta. Van de reeks zeearmen die werden gedicht, was het Veerse Gat de eerste. Vanaf eind april 1961 lag Veere voor het eerst in haar historie niet meer aan open zee. De getijwerking was ge stopt, het voormalige zeegat van Veere was voortaan een meer en het redden van

de Wete | 2006 | | pagina 15