verzameling van de gemeente Veere herbergt onder andere werk van Hendrik Corneliszoon Vroom, Philips van Mache- ren en Engel Hoogerhey- den. Vooral Hoogerheyden geeft een bijzonder en vaak onbekend beeld van het zeeleven aan het eind van de achttiende en begin van de negentiende eeuw. Engel Hoogerheyden mon sterde op tienjarige leeftijd aan als jongmaatje op een schip van de Admiraliteit van Zeeland. Een ongeluk aan zijn voet betekende het vroegtijdige einde van zijn maritieme carrière. Zijn aanleg voor teke nen en schilderen kwam hem goed van pas toen hij zich vanaf 1772 ging toeleggen op het maken van schilderijen van zeegezich ten en schepen. Hoogerheydens om vangrijke oeuvre is verspreid geraakt over diverse binnen- en buitenlandse verzame lingen. Tot nu toe zijn 41 werken, geschil derd in de periode 1779-1807, achter haald. In een aantal gevallen werkte hij samen met de schilder-tekenaar Jacob Schwartzenbach en de Rotterdamse gra veur Mathias de Sallieth (1749-1791). Met deze laatste maakte hij een serie prenten van het vergaan van het VOC-schip Woestduyn op 24 juli 1779 voor de kust van Westkapelle. Voor 87 opvarenden liep het goed af toen ze de daaropvolgende morgen door de gebroeders Naerebout werden gered. Hoogerheyden is een van de weinige Zeeuwse zeeschilders van vóór 1850 die De rede van Veere, 1790. Engel Hoogerliei/den, paneel 41 x 63 cm. (Verzamelingen van de gemeente Veere, inv.nr. CV074) voornamelijk in deze provincie werkzaam is geweest. Veel maritiem-historische ge beurtenissen in Zeeland heeft hij vastge legd. Zijn schilderijen illustreren belangrijke episoden van een Zeeuws varend verle den. Oproep Voor onderzoek ten behoeve van een ten toonstelling in 2007 naar de personen en het werk van Engel Hoogerheyden en Jacob Schwartzenbach zou ik graag in contact willen komen met bezitters van werk van deze schilders. Ook andere infor matie is welkom (Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, tel. 0118-678800, e-mail p.blom@zeeuwsarchief.nl). Peter Blom

de Wete | 2006 | | pagina 37